Károk

2025.04.16. 06:20

Dermesztő a helyzet, nem csak a gyümölcsösök sínylették meg az áprilisi fagyokat – videóval

Őszibarack, sárgabarack, meggy és cseresznye sem lesz valószínűleg túl sok idén. Az április eleji fagy kárfelmérése még zajlik, ilyen extrém időjárás azonban évtizedek óta nem volt vármegyénkben.

Hatalmas károkat okozott az április eleji, több éjszakás fagy a hazai gyümölcsösökben. Kérdés azonban egyelőre, hogy milyen mértékben. Jó hír, hogy ha a gyümölcsfa virágának színe barna lesz, az nem jelenti azt, hogy megfagyott. A károsodást csak úgy lehet megvizsgálni, ha a virágot kettévágjuk. Ha a közepén a bibe sötétbarna vagy fekete, akkor a virág elfagyott, az egészséges bibének ugyanis zöld a színe. Főleg a legfejlettebb, vagy a fa alján található virágok vannak nagy veszélyben. Amennyiben azonban a gyümölcsfa fagyzugos helyen él, akár teljes terméskiesés is bekövetkezhet. 

fagy
 Évtizedek óta nem látott fagy tizedelte meg a gyümölcsösöket, a kárfelmérés még tart. Fotó: Karnok Csaba 

Még tart a kárfelmérés

A gyümölcsösöknél jelentkező terméskiesés 80 százalékáért általában a tavaszi fagykár a felelős. Nagyobb pusztítást az időjárás akkor tud véghezvinni, amikor a fagy egy hideg légtömeg beáramlásának következménye. Ez ugyanis általában élénkebb légmozgással jár, emiatt füstöléssel vagy hőbefúvással - ami csupán a földfelszín közelében lévő légtömeget melegíti - nem lehet nulla fok felett tartani a hőmérsékletet. Az április eleji fagy pedig sajnos nem szélcsendes, kisugárzási fagy volt, vagyis a termés jó része valószínűleg menthetetlen volt.

Hogy pontosan mennyi gyümölcsünk lesz, az csak hetek múlva fog kiderülni. Kiss Ernő, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Csongrád-Csanád vármegyei szervezetének elnöke lapunknak elmondta, még tart a felmérés, melynek eredménye április végére várható.

Több évtizede nem volt ekkora tavaszi fagy

- Az biztos, hogy extrém helyzet volt az idei: több évtizede nem volt példa arra, hogy április elején mínusz 5-7 fok legyen nálunk. Az őszibarack, sárgabarack, meggy és cseresznye szenvedte el valószínűleg a legnagyobb csapást, hiszen ezek nem bírják az ilyen hideget virágzási időben. A szőlő és almatermés érintettségét viszont még nem látjuk, ahogyan a szántóföldekről sem érkeztek még be információk - sorolta.

A tavaszi fagyok egyébként a globális felmelegedés miatt egyre gyakoribbak. Jelentősen meggyengült a sarkvidéki eredetű hideg levegő délre áramlását akadályozó sarki örvény, ezért egyre délebbre hatolhat a szélsőségesen hideg, fagyos levegő. Ez párosul azzal a jelenséggel, hogy korán tapasztalhatunk szokatlanul enyhe időszakokat, amikor megkezdődhet a növények virágzása. Ezután már a legérzékenyebb fázisban éri a gyümölcsfákat a késői lehűlés. Ráadásul a fagyos hőmérséklet a méheket is elrettenti a fáktól és a beporzástól, tehát akkor sem lesz termés, ha a virág életben marad. Egyes becslések szerint 2060-ra a jelenlegi terméshozam 85-90 százalékkal eshet vissza a gyakori tavaszi fagyok miatt.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában