2025.05.23. 10:20
Hiába van meg a lakbér ára, egy rejtett költség mindent boríthat
Szegeden ma már nem elég, ha valaki ki tudja fizetni a lakbért. A magas albérletárak mellett a többhavi kaucióval is számolni kell. A bérlők szerint elszálltak a kiadható lakások árai, a tulajdonosok viszont a saját kockázataikat védik.
A szegedi ingatlanpiac rendkívül érzékeny téma, ami gyakran vált ki felháborodást az emberekből. Sokan úgy látják, hogy saját ingatlanhoz jutni szinte lehetetlen, albérletre pedig gyakran az egész fizetésüket rá kell fordítani. A szegediek nagy része kifogásolja nemcsak a magas albérletárakat, de a beköltözéskor kötelezően kifizetendő kaució horribilis összegét is.

Csökkentenék az albérletárakat és a kauciót
Szegeden egyre többen, különféle Facebook-csoportokban panaszkodnak a megfizethetetlen albérletárakra és a bérbeadói elvárásokra. Bár az albérletpiac országosan is drágul, a helyi lakosok szerint a szegedi lakbérek már aránytalanul elszakadtak a fizetések szintjétől. A bérlők többsége szerint az elmúlt években Szegeden nem nőtt számottevően a nettó jövedelmük, ezzel szemben viszont az albérletárak meredeken emelkedtek. Egy másfél-kétszobás lakásért már jellemzően 160 ezer és 180 ezer forintot is elkérhetnek, és ez még nem tartalmazza a rezsit és a kauciót. A kaució szintén éles viták tárgya: a legtöbb hirdetésben két havi kauciót kérnek a tulajdonosok, amit sokan aránytalannak és életszerűtlennek tartanak.
„Nem vitatjuk, hogy a tulajdonosnak is biztonságra van szüksége, de sok családnak már az is kihívás, hogy egyhavi kauciót és az első havi lakbért előteremtse. Két havi kaucióval együtt ez gyakran 400–500 ezer forintos kezdő költséget jelent, miközben egyre kevesebben tudnak félretenni” – fogalmazta meg egy érintett a véleményét egy helyi Facebook-csoportban. Sokak szerint irreális ezt elvárni egy átlagos jövedelemből élő fiataltól, pályakezdőtől vagy akár családtól.
A szegediek részéről egyre erősebben megfogalmazódik az az igény, hogy legalább a kaució feltételein enyhítsenek a tulajdonosok. Például egy havi kaucióval, vagy részletfizetési lehetőséggel. Emellett sokan szorgalmazzák, hogy az albérletpiac átláthatóbbá és szabályozottabbá váljon. Úgy gondolják, ha nem történik változás, akkor egyre többen szorulnak ki a városból.
Vita a kaucióról
A tulajdonosi oldal pedig vérszemet kapott: belvárosi albérletárakon kínálják a jóval elavultabb, nem belvárosi lakásokat is. Többen is kifogásolták, hogy az ingatlanokra sok esetben évek óta nem költöttek, mégis a jelenlegi piaci árszinthez igazítják a bérleti díjat. Ugyanakkor a tulajdonosok is érthető érveket sorakoztatnak fel. Szerintük a magas kaució nem kapzsiság, hanem védelmi eszköz a nem fizető vagy gondatlan bérlőkkel ellen. Egy esetleges felújítást vagy kárt részben fedezheti a kaució összege – fogalmazott kommentjében egy lakástulajdonos. Hangsúlyozták, hogy egy lakástulajdonostól nem várható el, hogy kockázattal adja bérbe ingatlanát, vagy saját zsebből fedezze az esetleges károkat.
Abban viszont mindenki egyetért, hogy elszabadultak az árak az albérletpiacon is. A helyzet bonyolult, nincs egyetlen felelős sem.
Szegedi hírek
- Szigorú lépést vetne be a Vízmű a rongálók ellen
- Jelentős változások a belvárosban, sokak életét megkeserítheti
- Pihe-puha tollgombócok voltak a fészek szélén, mára repülni tanulnak a Vadkerti gólyafiókák
- Naponta tíz órát és hatvan kilométert eveztek, hogy segítsenek a speciális mentőknek – galériával, videóval
- Pár óráig tart csak, mégis tömegek mennek miatta a Tiszához – képekkel