Tippek és praktikák

2025.02.06. 18:00

Így csökkentheted a fronthatások okozta fejfájást

A frontérzékenység sok ember számára kellemetlen panaszokat okoz. A légnyomás ingadozása miatt a legjellemzőbb, hogy fejfájás kínozza az érzékenyeket Jó hír, hogy egészséges életmóddal csökkenthetők a panaszok.

Hazánkban általában néhány naponta váltakoznak a frontok, vagyis találkoznak a különböző hőmérsékletű, páratartalmú és sűrűségű légtömegek, amely az arra érzékenyeket megviselheti. A legjellemzőbb panasz ilyenkor a fejfájás, melyet az okoz, hogy a légnyomás hirtelen megváltozik, ami befolyásolja az erek tágulását és szűkülését az agyban. Az emberek többsége elsősorban melegfront érkezésekor érzékel fejfájást, mert ilyenkor csökkenhet a vérnyomás, emelkedik a pulzus. Érkezésekor az érzékenyek tünetei már a front előtt jelentkezhetnek, hiszen ilyenkor nő a páratartalom, csökken a légnyomás és melegszik az idő, amire szervezetük egyből reagál. A melegfront átvonulása után a szívműködés és a légzés gyorsabbá válik, a vérnyomás pedig emelkedik. 

fejfájás
A fejfájás a frontok leggyakoribb mellékterméke. Megelőzni nehéz, de azért tehetünk ellene. Illusztráció: Shutterstock

Érdekesség, hogy a frontok áttételesen is okozhatnak egészségügyi panaszokat. A légnyomás csökkenésével például kevesebb oxigén jut a szervezetbe, ami a fáradtság mellett szintén okozhat fejfájást. De a frontok megzavarhatják az alvási ciklust is, ami fokozott stresszhez és ezáltal fejfájáshoz vezethet. Vagyis nem is biztos, hogy mindenki a frontra közvetlenül a frontra reagál fejfájással, hanem egy közvetett ok miatt alakul ki ez a kínzó érzés.

A fontok miatti fejfájás nem megelőzhető, de kezelhető

Bár a frontok miatti fejfájás nem megelőzhető, csupán gyógyszerrel csillapítható, az, hogy  milyen tüneteket okoz, erősen befolyásolja szervezetünk és idegrendszerünk általános állapota. Ennek megfelelően a frontérzékenység az időseket, gyerekeket, állapotos nőket és a betegeket fokozottan érinti, emellett a stresszes, rosszul táplálkozó, mozgásszegény életmódot folytató emberek gyakrabban frontérzékenyek. A panaszok előfordulása a jellemzően túlterhelt nők körében a leggyakoribb. Ennek megfelelően frontérzékenység esetén érdemes az életmódon változtatni, hiszen egy egészséges és kipihent szervezetet kevésbé viselnek meg a hirtelen légköri módosulásokat kiváltó frontváltozások.

Tanácsos odafigyelnünk a helyes tápanyag-bevitelre, a vitaminok pótlására, a kellő mozgás biztosítására és a megfelelő folyadékbevitelre is, hiszen a dehidratáció fokozza a tüneteket. Sokat segíthet, ha gyakran sétálunk a szabad levegőn, így ugyanis ellenállóbbá tehetjük szervezetünket. A stressz legjobb ellenszere pedig a pihenés, így javasolt 7-8 órát aludni éjszakánként. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!