2025.03.21. 15:15
Eszméletlen férfira bukkantak a mentők egy lépcsőházban, különös ismertetőjegye is van, de 27 éve így sem sikerül azonosítani
1998. májusában szállítottak egy ismeretlen férfit a SZOTE traumatológiai ambulanciájára. A mentők egy lépcsőházban találtak rá, semmilyen irat vagy személyes tárgy nem volt nála, azóta sem tudja senki, ki ő. Azonosítatlan holttestként szerepel a rendőrségi nyilvántartásban.
Ezernél is több ismeretlen holttest vár azonosításra hazánkban. A rendőrség honlapján közzétett információk szerint friss esetekkel, és több évre, évtizedre visszanyúló ügyekkel kapcsolatban folyik jelenleg is eljárás. Ugyanis nem csak élő embereket, de azonosítatlan holttesteket is köröz a rendőrség.

Fotó: Illusztráció / Forrás: Shutterstock.com
Az egyik közel 30 évvel ezelőtti esetnél egy ismeretlen férfit szállítottak be a SZOTE traumatológiai ambulanciájára még 1998. május 25-én. Az illetőt egy szegedi lépcsőházban találták meg a mentők eszméletlen állapotban.
A hatvanas éveiben járó férfiról megállapították, hogy koponyaműtéten esett át, könyökhajlatában tűszúrás nyomait fedezték fel, és fején valószínűleg esésből származó sérülések voltak. Külseje sem arról árulkodott, hogy egy takaros házban élt, jó munkája és szerető családja volt.
Ápolatlan, kéz-láb körmei gondozatlanok, fején számos horzsolásos seb volt
– olvasható a személyleírásban.
A Szegedi Rendőrkapitányság mai napig keresi azokat, akik azonosítanák a 27 évvel ezelőtt megtalált férfit. Ez idáig nem jártak sikerrel.
De mégis meddig várnak az azonosítatlan holttestekkel?
A körözést, a hatályos törvény szerint nem kevesebb, mint 90 évig kell a nyilvántartásban tartani, ha ezalatt nem sikerül az azonosítás – nyilatkozta korábban a Mandinernek a ORFK Kommunikációs Osztálya.
Mint írták, ismeretlen személyazonosságú holttest esetén az egészségügyi törvény alapján a rendőrség minden esetben rendkívüli haláleset miatt hatósági eljárás indít és ennek keretében hatósági boncolást végeznek. Ha a boncolás során az orvosszakértő idegenkezűséget állapít meg, az eljáró rendőri szerv büntetőeljárást rendel el.
Mi történik az elhunyttal, ha nem tudják azonosítani?
Az ismeretlen holttestek nem hamvaszthatók, azok koporsós eltemettetése a feltalálás helye szerint illetékes önkormányzat feladata a megtalálás időpontjától számítva legkésőbb harminc napon belül. A maradványok egy jelölt, az adott temető temetőkönyvi nyilvántartásában visszakereshető sírba kerülnek – árulta el a rendőrség.
Az ismeretlen holttest megtalálása után annak arcáról, testéről, ruházatáról fényképeket készítenek, különös tekintettel az azonosítást segítő, lehetővé tevő egyedi jellemzőkre, úgy, mint műtéti beavatkozások nyomairól, tetoválásokról, anyajegyekről illetve egyéb, azonosításra alkalmas jegyekről.
Amennyiben a test állapota megengedi, úgy a fentieken túl feljegyzik a külső jellemzőket, többek között például a szemszínt, hajszínt, hajhosszt, testalkatot.
Felmerül a kérdés, hogy vajon ezek a különös ismertetőjelek mennyire segítik a rendőrség munkáját az azonosításban? Az ORFK úgy tájékoztatott, hogy az ilyen típusú körözési eljárások nagyjából fele zárul sikeres azonosítással.