2021.01.30. 09:30
Korrupció: Megyénket is ellenőrizte a számvevőszék
Ötös skálán átlagosan 4,6-ra értékelte a Csongrád-Csanád megyei önkormányzatok korrupció elleni védettségét pénteken nyilvánosságra hozott jelentésében az Állami Számvevőszék. Szeged és Hódmezővásárhely 4-est kapott.
Négyesre értékelte a megyei önkormányzat biztonságát a számvevőszék.
Fotó: Kuklis István (archív fotó)
Csongrád-Csanád megyében összesen 61 önkormányzat van, ezek gazdálkodási feladatait 41 hivatal látja el, a mostani ellenőrzés 58 helyi önkormányzatra és 38 hivatalra terjedt ki. Szeged és Hódmezővásárhely, valamint a megyei önkormányzat, illetve hivatalaik értékelését a számvevőszék a 66 legnagyobb önkormányzat értékelését külön összegző jelentésében használta fel. Egyébként mindhárom 4-es osztályzatot kapott a korrupció elleni védekezésből, ami alatta van a 4,6-os megyei átlagnak.
Megyénkben 24 önkormányzatnál és 22 hivatalnál a polgármester, illetve a jegyző eleget tett a kontrollok alapvető feltételeit jelentő szabályozási kötelezettségének.
További három polgármester és 16 jegyző pedig – az ÁSZ jelzésének figyelembevételével – már az ellenőrzés ideje alatt tett érdemi javító intézkedéseket.
A számvevőszék 15 önkormányzat polgármesterének, valamint jegyzőjének „saját felelős vezetői magatartása körében a 2021. évre vonatkozóan további előrelépési lehetőséget biztosít a csalásmentes környezet kiépítése érdekében”. Ezek között vannak olyanok is, akik néhány szükséges intézkedést már az ellenőrzés időszakában megtettek.

Fotó: Kuklis István (archív fotó)
Csongrád-Csanád megyében két önkormányzatnál, illetve a gazdálkodási feladataikat ellátó hivataloknál rendszerszintű kockázatok maradtak fenn, ezeknél új, kiterjedtebb vizsgálat indokolt.
Az ellenőrzések eredménye, valamint az adatszolgáltatás és a figyelemfelhívásokra történt intézkedések kockázati értékelésének figyelembevételével a Csongrád-Csanád megyei települési önkormányzatok és hivatalok integritása 4,6 átlagos osztályzatot ért el a korrupció elleni védekezésben.
Leggyengébb, hármas vagy annál is rosszabb „jegyet” a domaszéki, a csengelei, illetve a mártélyi és a kiszombori önkormányzat kapott.
Azoknál a legnagyobb kockázatú önkormányzatoknál, valamint a gazdálkodási feladataikat ellátó hivataloknál, amelyeknél rendszerszintű – önmaguk által nem kezelt – kockázatot azonosított az ÁSZ, új, részletes ellenőrzés válik indokolttá.