2023.03.22. 17:04
A sárgaföld titkait kutatták - Fotók
Molnár Dávid, Törőcsik Tünde, Sümegi Pál és Gulyás Sándor a Kárpát-medence löszös szintjeinek kialakulás- és fejlődéstörténetének összegezésére vállalkozott. Fotó: Karnok Csaba
Fotó: Karnok Csaba
A Sárgaföld emlékezete címet kapta az SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézet kutatóinak, Molnár Dávid, Törőcsik Tünde, Sümegi Pál és Gulyás Sándor legújabb kötete, amelyet szerdán mutattak be a nagyközönségnek. A sárgaföld kifejezés ez esetben szó szerint értendő, ugyanis a Kárpát-medence löszös szintjeinek kialakulás- és fejlődéstörténetének összegezésére vállalkoztak a hiánypótló kiadványban.
A sárgaföld titkait kutatták - Galéria: Karnok Csaba
A könyv a GeoLitera Kiadó gondozásában jelent meg, amelynek főszerkesztője, Pál-Molnár Elemér, a Földrajzi és Földtudományi Intézet intézetvezetője elmondta, a szerzőknek ez már a hatodik kötete. A téma jelentőségét a mű bevezetésének néhány adatával támasztotta alá, amelyek szerint Földünk felszínének 13 millió négyzetkilométerét, hazánk területének pedig körülbelül tíz százalékát borítják löszös képződmények.
A Sárgaföld emlékezete több mint 130 év kutatás és fejlesztés eredményeként először mutatja be a Kárpát-medencében kifejlődött löszök és fosszilis talajok kronológiai modelljeit. További nagy érdeme, hogy először közöl átfogó elemzést a löszképződmények legfeltűnőbb és szinte mindig tömegesen megtalálható ősmaradványairól, a puhatestű héjmaradványokról Magyarország területén. A fellelt csigahéjak vizsgálatának köszönhetően a földtörténeti klímaváltozásra vonatkozó adatokat is tudtak nyerni a kutatók.