2024.06.06. 17:00
A holokauszthoz vezető eseményeket tárták fel a konferencián – Galéria

A magyar holokauszt témájában rendeztek a nyolcvanéves évforduló apropóján konferenciát csütörtökön Szegeden. Tudományos előadásokkal emlékeztek a csaknem 440 ezer magyar állampolgár halálára és deportálására, valamint górcső alá vették a holokauszthoz vezető eseményeket.
Nekünk, kutatóknak, legyünk akár politikatörténettel foglalkozók, történészek, jogtörténészek, szociológusok, az a feladatunk, hogy feldolgozzuk, mi miért történt
– összegezte a kétnapos konferencia célkitűzéseit Merkovity Norbert, az ÁJTK dékánhelyettese a Szegedi Tudományegyetem jogi karán a Magyar Történelmi Társulat Szegedi és Dél-alföldi Csoportja és az SZTE ÁJTK Politológiai Tanszéke által szervezett programon.
A holokauszthoz vezető eseményeket tárták fel a konferencián - Fotók: Gémes Sándor
Görög Márta dékán hozzátette, hogy leginkább azért kell emlékezni, hogy még egy holokauszthoz hasonló időszak ne következhessen be. Rámutatott, hogy Közép-Európában hazánkban él a legnagyobb lélekszámú zsidó felekezet. Hangsúlyozta, hogy a zsidó kultúra a magyar kultúra része, a sérthetetlen emberi méltósághoz való jog pedig mindenek előtt áll.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke úgy fogalmazott, hogy a holokauszt előtörténetében azt láthatjuk, hogy az embertelenség és az ostobaság egyrészt nagyon jól tudja magát álcázni sokáig, másrészt kombinációjuk elképesztő eredményekre vezet, ami utólag érthetetlen az ember számára. Majd a téma aktualitását hangsúlyozta.
Az én fejemben vészcsengők csöngenek, mert azt gondolom, hogy a világ bizonyos szempontból elindult abba a irányba, hogy az álcázott embertelenség és ostobaság, amit ma már nagyon hatékony számítógépes eszközök támogatnak, azok abba az irányba haladnak, hogy figyelnünk kell
– fogalmazott.