Példakép

2024.10.31. 14:22

A sportcsarnok névadójára emlékeztek Makón

Makó első olimpikonjára, Erdei János ökölvívóra emlékeztek csütörtökön szülővárosában. Emléktáblája a makói sportcsarnok falán van, amely a nevét viseli.

Szabó Imre

– A városban mindenki emlékszik rá, ma is a fiatal sportolók példaképe – hangzott el a méltatás csütörtökön, a 105 esztendeje született olimpikon ökölvívóra, Erdei Jánosra emlékezve. Pályafutását Szikszai Zsuzsanna múzeumigazgató rövid köszöntője után Kozák István, a József Attila Gimnázium nyugalmazott testnevelőtanára idézte fel. Az ünnepséget a 2002-ben épült makói sportcsarnok előtt rendezték, az intézmény ugyanis tizenöt esztendeje az ő nevét viseli, emléktáblája is ennek falán látható.

A makói sportcsarnok előtt emlékeztek a város szülöttére, Erdei János olimpikon ökölvívóra.
A makói sportcsarnok falán az azonos nevű unoka, Erdei János helyezett el koszorút a család nevében. Fotó: Szabó Imre

A makói sportcsarnok őrzi nevét

Elhangzott, Makó első olimpikonja kiváló ökölvívó, örökös magyar bajnok volt, pályafutását azonban nem koronázhatta meg olimpiai győzelem: 1952-ben Helsinkiben szovjet politikai nyomásra a pontozóbírók ellene ítéltek, így csupán ötödik helyezett lehetett. Itthon ennek ellenére ugyanúgy megkapta a Magyar Népköztársaság Sportérdemérmének ezüst fokozatát, mint az érmesek. A következő olimpián revansot akart venni, azonban 1953-ban, a hatodik magyar bajnoki címért öklözve szemideg-sérülést szenvedett, így le kellett mondania a részvételről. Hazatért Makóra, köszörűsként dolgozott, sportvezetői megbízatást is kapott. 1997-ben halt meg Óföldeákon. Szülővárosában, a református ótemetőben temették el – kérésére címeres olimpiai formaruhában, a himnusz hangjai mellett. 

Relikviái a sportmúzeumban láthatók

A család képviseletében Makó első olimpikonjának lánya, Erdei Magda, valamint két unokája, Erdei Gábor és Erdei János vett részt a megemlékezésen. Erdei Magda meghatottan köszönte meg a megemlékezést, és azt mondta, édesapját élete végéig bántotta, hogy elvették tőle az olimpiai aranyérem lehetőségét – erről mesélve gyakran sírva is fakadt.

A résztvevők a koszorúzás után megnézték az épület emeletén található sportmúzeumot is, ahol egy egész vitrint töltenek meg a kiváló bokszoló relikviái.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában