Szegedi hírek

2024.11.04. 19:50

Negyvenöt éves a Bertalan híd – galériával

Éppen negyvenöt évvel ezelőtt adták át a szegedi Bertalan hidat, amit a helyiek a mai napig is Új hídnak hívnak. A Bertalan híd átadó ünnepségén megjelent maga Komócsin Mihály, a megyei pártbizottság első titkára is.

– Szegediek ezrei voltak kíváncsiak az ünnepélyes avatásra vasárnap délelőtt. Már tíz óra felé észrevehető volt, hogy Szeged központja a hídavatás napján áttevődik a Római körútra, s az Odesszai körútra. Zsúfolt lelátóhoz hasonlított már a hídfeljáró, amikor pontban 11 órakor a Himnusz hangjaival megkezdődött az ünnepség – írta éppen 45 évvel ezelőtt, november 4-i számában a Délmagyarország a Bertalan híd átadásáról.

Bertalan híd, híd, kommunista
Nagyon kellett a Bertalan híd a szegedieknek. Fotó: Archív fotó/ Délmagyarország 

Bertalan híd, ami segíti a közlekedőket 

Az eseményen részt vett a kommunista pártvezetésből mások mellett Márta Ferenc, az MSZMP Központi Bizottsága tagja, és a rettegett Komócsin Mihály, a megyei pártbizottság első titkára is.  A megnyitón Prágai Tibor, a városi tanács elnökhelyettese elmondotta: a városi tanács végrehajtó bizottsága 1974 szeptemberében fogadta el a híd beruházási programját, és az előkészületek után 1976-ban indult meg a munka.

Gyorsan kész lett

A hídépítés történetében egyedülállóan rövid idő alatt, az eredeti befejezési határidő előtt hat héttel, a kivitelezési költségkereten belül, nyolcmillió forint megtakarításával készült el a híd. Pullai Árpád közlekedés- és postaügyi miniszter pedig arról beszélt, hogy a gazdag múltú Szeged ismét olyan létesítménnyel gyarapodott, amelyre büszkék lehetnek a szegediek. 

Enyhített a zsúfoltságon

1972-ben már nem volt elég a forgalom számára a Belvárosi híd, emiatt született döntés a Nagykörút vonalának folytatásában egy új híd létesítéséről. A Bertalan híd a 43-as főút részeként, Szegeden a Tisza fölött Újszegedet köti össze a megyeszékhely többi városrészével. 2001-ben Bertalan Lajos mérnökről nevezték el. 1979-2001 között a Felsővárosi híd nevet viselte. A helyibeliek pedig a mai napig egyszerűen Új hídnak hívják, a Belvárosi hidat pedig Régi hídként emlegetik. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában