2024.11.02. 13:50
A makói ivóvíz továbbra is arzénos
Még mindig nem tudni, mikor lesz megfelelő a csapvíz arzéntartalma a Maros-parti városban és környékén. A szakemberek most két új lehetőséget vizsgálnak a makói ivóvíz tisztítására – hangzott el a szerdai képviselő-testületi ülésen. A beruházást tizenegy év alatt sem sikerült lezárni, a rá elköltött uniós támogatás milliárdjait visszavette Brüsszel.
– A harmadik ciklust kezdjük meg úgy, hogy a makói ivóvíz arzéntartalma nem megfelelő – hívta fel a figyelmet a legutóbbi testületi ülésen Mucsi Tamás önkormányzati képviselő (DK). Arról a projektről van szó, amelyről alig néhány hónapja írtuk meg: 11 év alatt, több mint 5 milliárd forint elköltése után sem sikerült lezárni. És azt is, hogy az unió által nyújtott 3,9 milliárdos, erre a célra adott támogatását, valamint az ivóvíz-minőségjavító program javítására adott 1,3 milliárdos pályázati támogatását ugyancsak vissza kell fizetni. Ennek teljesítését persze az állam átvállalta. Mucsi Tamás azt mondta, továbbra is az a legfontosabb kérdés az ügyben, mikorra folyik 32 ezer háztartásban egészséges víz a csapból.
A makói ivóvíz a Gazdasági Kabinet előtt
Farkas Éva Erzsébet polgármester válaszában ismét elmondta, a makói víz a magyar szabványnak megfelel, csak az Unió előírásainak nem. Az ivóvíz-minőségjavító program ez utóbbi elérését célozza. Hangsúlyozta, a beruházás nem az érintett polgármesterek, hanem szakemberek véleménye alapján zajlott. A beruházás készenléti szintje jelenleg 95 százalékos, de a szakhatósági engedélyek hiányában a rendszer nem csatlakozhatott a hálózatra. Hogy miként lehetne a lakosságot a szigorúbb előírásoknak megfelelő ivóvízhez juttatni, arra háromféle elképzelés született. Egyet – amely szerint ehhez a Marosból kellene tisztított vizet kivenni – elvetettek, a másik kettő a nemzetgazdasági miniszter vezetésével működő Gazdasági Kabinet előtt van.
Folytatás a döntés után
Ezek egyike a meglévő projekt befejezését javasolja, a másik pedig azt, hogy a térséget másik ivóvíznyerő területről lássák el. Hogy végül melyik valósulhat meg, arról még nincs döntés, és csak ezt követően lehet majd kitűzni annak időpontját, mikor folytatódhat – valószínűleg az Építési és Közlekedési Minisztérium bevonásával – a projekt. Ebben a térségi ivóvíz-minőségjavító társulás egyébként már csak konzorciumi partner lesz.
A helyzet változatlan
A nyáron idéztük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) 2022-es adatok alapján készült tavalyi országos jelentését, amely szerint Csongrád-Csanád vármegyében 8 makói járásbeli településen – Ferencszállás, Földeák, Kiszombor, Klárafalva, Makó, Makó-Rákos, Maroslele és Óföldeák – van gond az ivóvíz arzéntartalmával. A napokban a hazai ivóvíz minőségéről a köztelevízióban nyilatkozott Vargha Márta, a Központ vízhigiénés szakértője – nem meglepő, hogy nyilatkozata megerősítette, a Maros-parti városban és vidékén azóta is változatlan a helyzet.