2024.11.09. 14:57
Nobel-díjas professzora lett a Szegedi Tudományegyetemnek – galériával, videóval
Az a tudás, amit Karikó Katalin felhalmozott, tette lehetővé, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, a lehető legkevesebb áldozattal, de meg lehetett menteni az emberiséget – hangsúlyozta Hankó Balázs miniszter Szegeden. Az egyetem napja alkalmából rendezett ünnepi szenátusülésén vette át Karikó Katalin professzori kinevezését.
Az egyetem napja alkalmából a Rektori hivatalban rendezett ünnepi szenátusi ülésen – amelyen az SZTE egyetemi tanári kinevezését átvette Karikó Katalin – Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter felidézte a Covid idején átélteket, és úgy fogalmazott, reméljük, hogy soha többet nem ismétlődik meg az, ami akkor velünk történt.
Amikor bajba kerülünk, akkor derül ki, milyen sérülékenyek lennénk a tudósaink munkája nélkül. A Nobel-díjas Karikó Katalin nem pusztán a magyarok, hanem az egész világ hőse. A tudás, amit felhalmozott, tette lehetővé, hogy a lehető legrövidebb idő alatt, a lehető legkevesebb áldozattal meg lehetett menteni az emberiséget. Most, amikor átveszi egyetemi tanári kinevezését a Szegedi Tudományegyetemen, évtizedes munkáját köszönjük meg, ami több milliárd ember életét mentette meg
– fogalmazott a miniszter, aki Nobel-díjasunk életútja kapcsán arra is rámutatott: sajátosan magyar, ahogyan sokszor nem ismerjük fel saját tehetségeinket.
Amikor Karikó Katalinnak megköszönjük azt, amit az emberiségért, és amit a tudományért tett, akkor vegyük észre azt a felelősséget is, amit mi viselünk a magyar gyerekekért, diákokért, hallgatókért. Ez elől nem térhet ki óvónő, általános iskolai tanár, középiskolai tanár, adjunktus, professzor, rektor és miniszter sem
– hangsúlyozta a tárcavezető.
Kettős évforduló az egyetem életében
Rovó László rektor megnyitó beszédében kiemelte, 2002 óta minden novemberben kettős évfordulóra emlékeznek: 1872 november 11-én megkezdődött az első tanév a Kolozsvári Egyetemen, 1940-ben, ugyanezen a napon pedig az első akadémiai év Szegeden is elindult.
Akiket ma ünneplünk, azoknak köszönhető, hogy az egyetemünk kiváló helyet foglal el különböző nemzeti és nemzetközi színtereken
– fogalmazott. A rektor beszélt arról is, hogy Magyarország – bár kis ország – tudományos nagyhatalom.
A tudományos újításaink száma különösen jelentős a népességünk arányához képest, ezért nem túlzás kijelenteni, hogy a világ számít ránk
– jelentette ki a rektor.
Ünnepélyes keretek között vette át professzori kinevezését Karikó Katalin
Fotók: Gémes SándorAz SZTE egyetemi tanára lett Karikó Katalin
A beszédeket követően adták át az egyetem díszdoktori címeit. Az elismerést Drew Weissman, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora, Kent Cartwright, a University of Maryland irodalomtörténésze, Bernhard Homey, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem bőrgyógyász professzora, Sami Ahmed Khalid, a szudáni Tudományos és Technológiai Egyetem farmakognózia professzora, és Albert Zink, a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem paleopatológusa kapta meg. Ezt követően Karikó Katalin vehette át egyetemi tanári kinevezését.
Az ünnepség további részében a kulturális és innovációs miniszter elismerő okleveleit, valamint az egyetem díjait, elismerő okleveleit és emlékérmeit adták át.
Szegedi egyetemi hírek
- Kiemelkedő munkáért díjazták az SZTE szakembereit
- A Szegedi Tudományegyetem kincsei: Miért különleges az opál?
- Jubiláló orvosokat köszöntött a Szegedi Tudományegyetem – galériával
- Csaknem 3 milliárd forint támogatás érkezik a Szegedi Tudományegyetemre
- Örömfutás Szegeden: több száz résztvevő segített a fiatal kenus rehabilitációjában