Dísznövény

2024.12.03. 19:20

Szomorú látvány: Miért barnulnak el tömegesen a tuják Magyarországon? – videóval

A tuja néhány évtizede közkedvelt dísznövény lett Magyarországon. Az utóbbi időben azonban egyre gyakoribb, hogy ezek a növények tönkremennek vagy elpusztulnak. A beteg tuja megmentésére csak akkor van esély, ha még kevés barna levél található rajta.

A smaragd tuja, hazánk legelterjedtebb tujaféléje, a kilencvenes és kétezres években vált igazán népszerűvé. Gyors növekedése, tetszetős külleme és alacsony gondozási igénye miatt vált közkedveltté. Az örökzöld növény sikerét annak köszönhette, hogy gyorsan nő, tetszetős küllemű és egyébként különösebb gondozást nem igényel, nincsenek nagy igényei. Főként magánházak kertjeibe ültették, de közterületeken, parkokban is akad belőlük. Makó központjában sétálva láthatunk néhányat a Korona háta mögötti sétányon, vagy például a Szegedi utcai, a köznyelvben rózsaszín házként emlegetett tömbház előtt is. Manapság azonban egyre gyakoribb a beteg tuja, amit a levelek barnulása jelez leginkább. Ez pedig ilyenkor, ősszel-télen a legszembetűnőbb.

beteg tuja
A beteg tuja barna leveleivel szomorú látványt nyújt. Fotó: Szabó Imre

A beteg tuja a klímaváltozás miatt több

– A tujának van egy természetes öntisztulási folyamata: a régi pikkelyleveleket ledobja. Amikor azonban barnulást látunk, az sajnos nem egészséges folyamat – magyarázta a Délmagyarországnak Bókáné Bodó Zsuzsanna, Makó főkertésze. A barnulás előjele, hogy a lombozat először sötétzölddé válik, majd fokozatosan bebarnul. Ez a jelenség leggyakrabban a boróka-díszbogár kártételére vezethető vissza, amely az elmúlt évtizedben a klímaváltozás miatt terjedt el.

– A páradús levegő hiánya, a száraz, meleg időjárás és a csapadékhiány miatt a növények legyengülnek, és nem képesek ellenállni a kártevőknek – tette hozzá a szakember.

Makón többek között a Szegedi utcán látható több emeletnyi magasságig nyúló smaragd tuja.
Makón többek között a Szegedi utcán látható több emeletnyi magasságig nyúló smaragd tuja. Fotó: Szabó Imre

Mit tehetünk a tujáink védelméért?

A megelőzés a legfontosabb: a növényeknek elegendő vizet és tápanyagot kell biztosítani, hogy megerősödjenek és ellenállóbbak legyenek. A boróka-díszbogár ellen azonban nincs hatékony permetszer, így a megelőzésen van a hangsúly.

– Ha a barnulás még nem terjedt el, érdemes levágni az érintett részeket, bízva abban, hogy a betegség nem terjed tovább. A levágott ágakat mindenképpen el kell égetni, hogy megakadályozzuk a fertőzést – tanácsolja Bókáné Bodó Zsuzsanna. Ha a betegség már az egész növényt elérte, és a közelben más tuják is vannak, az érintett növény eltávolítása és elégetése ajánlott a többi növény védelme érdekében.

Érdemes más növényeket választani

A klímaváltozás várhatóan tovább súlyosbítja a tuják helyzetét, ezért érdemes megfontolni, hogy helyettük más, szárazabb, melegebb éghajlatot jobban viselő növényeket ültessünk.

– Ilyen például a babérmeggy vagy az egyre népszerűbb ezüstfa – javasolja a főkertész. Személyes kedvence azonban a tiszafa, amely szintén jól bírja az éghajlati viszonyok változását.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában