2024.12.04. 14:50
Klímaváltozás: A világ leggyilkosabb fája nálunk?
A klímaváltozás miatt egyre melegebbé váló területeken lassan megszokottá válik, hogy új növényfajok telepednek meg. Ezek veszélyesek is lehetnek, akár ránk és a környezetre is.
A klímaváltozás okozta felmelegedés miatt várhatóan több idegenhonos faj jelenhet meg és terjedhet el térségünkben, ezzel veszélybe sodorva a helyi biodiverzitást. Az őshonos növényeknek csökken az életterük, míg a díszkerti kereskedelemből kiszabadult és a globális kereskedelmek által behurcoltak számára a kedvezőbb környezeti hatások miatt növekszik. Ezen fajok magas szárazság és melegtűrő képességei miatt attól nem kell félni, hogy teljesen el fog sivatagosodni hazánk klímája, csak meg fog változni a növényvilágunk - tájékoztatott Gál Tamás, a Füvészkert munkatársa.
A világ leggyilkosabb fája
A manszanilyafa, ahogy már korábban is írtunk róla, egy rendkívül mérgező, a Guinnes Rekord szerint a világ legveszélyesebb fája. A trópusokon és Amerika melegebb éghajlatain élő őshonos örökzöld tengerparti növény. A környezet felmelegedése következtében várható, hogy terjedni kezd és más területeken is meg fog jelenni. Gyümölcsét a "halál almája" néven emlegetik, mert az elfogyasztása után rövid idővel légzőszervi problémákat és halált okoz. Megérinteni sem ajánlott, mivel a fa kérge alatt toxikus nedv csörgedezik, amely emberi bőrre jutva maró hatást fejt ki. Esős időben a csapadék kimossa ezt a mérgező nedvet, ezzel veszélyeztetve a környezetében tartózkodókat. Elégetni se érdemes a fát, mivel maró füstje ideiglenes vakságot okoz. Élőhelyein táblákkal figyelmeztetik a helyieket és a turistákat a fák veszélyes tulajdonságaira. Mindezek ellenére faipari anyagként használják, például a Karib-térségben, ahol feldolgozás közben hőkezeléssel védekeznek a toxikus anyagok ellen.
Legelterjedtebb idegen faj itthon
Az egyik leggyakoribb invazív idegenhonos fajjal hazánkban mindennap találkozhatunk. A nyugati ostorfa egy nagyon kedvelt lombhullató városi parkfa. Az Észak-Amerikában őshonos növény igen igénytelen, magas szárazságtűréssel bíró dekoratív faj, melynek termését nagyon kedvelik a madarak. Kinézete és tűrési képességei miatt ültetik városi növényként, hiszen a szmogos környezetet is jól bírja. Az állatok által terjed és jut el erdős területekre. A 25 méteres magasságig is megnövő, terebélyes lombkoronájú fa mély árnyékával elnyomja az őshonos növényeket, ezzel okozva problémát a helyi biodiverzitásban.
Klímaváltozás: új faj jelenhet meg hazánkban?
A manszanilyafa azonban az elkövetkezendő pár évszázadban nem fenyegeti még a hazánkat, nyugtatott meg minket a szakértő. Az USDA besorolás alapján (az Egyesült Államok Földművelésügyi Minisztériuma fejlesztette ki és világszerte szakmailag elismert lista) 10-es besorolású a növény, azaz egyáltalán nem fagytűrő. Ugyan térségünkben egyre enyhébbek a telek, de még mindig előfordulhat általánosan -9 Celsius fok telente, amelyet ez a trópusi faj egyáltalán nem bírna ki. Európában csak gyűjteményes kertekben, üvegházakban találkozhatunk ezzel a fával jelenleg, például a brit Northumberlandben található Poison Gardenben.