Szegedi egyetemi hírek

2024.12.09. 06:50

Dobogós lett a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar

Harmadik helyezést ért el a HVG országos összesítő, kari kiválósági rangsorában a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar. Ezzel a SZAOK megszerezte a legjobb vidéki orvosi kar minősítést. Lázár György dékánnál érdeklődtünk az országos siker titkáról.

Az összes hazai egyetemi kar közül az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar (SZAOK) nyerte el az országos harmadik helyezést a HVG nagy presztízsű, kari kiválósági listáján. Lázár György dékán lapunknak úgy fogalmazott, hogy ennél szebb karácsonyi ajándékot nem igazán kívánhatott volna. A minősítéssel a SZAOK nem csak az SZTE, de az összes vidéki egyetem legkiválóbb karaként lett elismerve, a hazai orvosi karok közül pedig egyedül a fővárosi Semmelweis Egyetem előzte meg a szegedit.

orvosi kar, Lázár György, Szeged
Lázár György dékán hangsúlyozta, hogy a siker a szegedi orvosi kar oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak együttes érdeme. Fotó: Gémes Sándor

​A szegedi orvosi kar sikerének titka

– Nyilván, ez a siker a kar oktatóinak, kutatóinak és hallgatóinak együttes érdeme, amelyben természetesen a kari vezetés is kivette részét. A kar tudományos és oktatási teljesítménye, illetve a hallgatói kiválóság együttesen eredményezte ezt az örömteli helyezést, amelyre büszkék lehetünk – hangsúlyozta a dékán, hozzátéve, hogy a szegedi orvosképzés mindig is nagyon erős volt országos szinten.

Évek óta a legjobb vidéki orvosi kar a szegedi. Nemcsak a magyarországi, de a nemzetközi rangsorokban is a hazai orvosi karok közül csak a Semmelweis Egyetem előzi a SZAOK-ot. A hozzánk bekerülő hallgatók kiválósága nagyon magas, ahogyan a felvételi ponthatárunk is, minden évben olvad a különbség a szegedi orvosi kar és a Semmelweis Egyetem ponthatára között. Ez azért nagyon lényeges szempont, mert okos, motivált és elhivatott hallgatókat természetesen sokkal könnyebb képezni is 

– fejtette ki Lázár György.

A dékán kitért arra is, hogy noha az orvosi pálya vonzereje általánosságban csökkenő tendenciát mutat Európában, a SZAOK népszerűsége azonban töretlen, ma is körülbelül kétszeres minden felsőoktatási felvételi eljárásban a túljelentkezés. Az aktuális tanévben 235 új hallgató nyert felvételt magyar nyelvű képzésre, 213 fő angol nyelvűre, és 97-en kezdték el a német nyelvű képzést. A tanév egyik újdonsága, hogy a néhány éve indított német képzés a szükséges akkreditációk elnyerésével immár a klinikumra is kiterjed, így két év múlva már e képzésben is orvosokat tudnak avatni.

​Saját forrásból támogatják a kiválóságot

A kari kiválóság másik kulcsfontosságú pilléreként említette Lázár György dékán az oktatói és kutatói kvalitásokat.

Az oktatói kiválóságot alapvetően a minősített oktatók száma, illetve e szám hallgatói létszámhoz viszonyított aránya szabja meg. Nálunk nagyon sok a tudományos fokozattal rendelkező oktató, számos klinikán, a tudományos minősítéssel rendelkezők aránya a szakorvosok körében meghaladja az ötven százalékot. Hat évvel ezelőtt létrehoztunk és az óta is működtetünk egy olyan pályázati rendszert, amelyben a PhD-programot, valamint a kutatói kiválóságot saját, kari erőforrásból próbáljuk még nagyobb mértékben támogatni 

– mondta el a dékán.

Kitért arra is, hogy az orvosi kar adja az országos rangsorban első helyen álló Szegedi Tudományegyetem tudományos teljesítményének közel negyven százalékát.

​Forradalmi kutatások zajlanak

A SZAOK tudományos eredményei nemzetközi szinten is nagy figyelem és elismerés övezi, a legtekintélyesebb szaklapokban nemcsak az elméleti kutatók, hanem a klinikusok is nagy számban tudnak publikálni.

Számos klinikai területen, mint például a neurológiai, bőrgyógyászati, gasztroenterológia kutatások országosan Szegeden a legerősebbek. Több új terápiás módszert vezettek be az elmúlt években, amelyek a betegek eredményesebb gyógyításán túlmenően új tudományos eredményeket is hoztak. Példaként a dékán az onkoterápia terén is forradalminak számító új eljárást, az elektrokemoterápiát említette.

orvosi kar, Lázár György, Szeged
Fotó: Gémes Sándor

– Ez egy teljesen új kezelési forma, ráadásul hazánkban Szegeden vezették be elsőként. Eleinte a bőrfelszíni elváltozások kezelésére használtuk, majd pár évvel ezelőtt elkezdtük alkalmazni a sebészeten mélyen ülő hasi daganatok, májdaganatok kezelésére is. A lényege, hogy egy elektromos erőteret képzünk elektródákkal a daganat köré, amelynek hatására a daganatsejtek membránjai megnyílnak, és a beadott, speciális gyógyszer, kemoterápia több ezerszerszeres koncentrációban tud behatolni kizárólag a daganatsejtekbe, így az ép sejtek, szövetek nem károsodnak. Ráadásul nincsenek mellékhatások – részletezte a dékán, aki a jövőbeli kutatási irányok között megemlítette a mesterséges intelligenciát és a robotsebészetet is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában