2025.01.11. 19:07
Történelmet mentenek Szegváron: a polgármester is láncfűrészt ragadott - galériával, videóval
Az önkormányzat szervezésében önkéntesek dolgoztak Szegváron, a Kurca partján. A várfal alatti sétánynál gallyaztak és fát vágtak a település lakói, hogy szebbé tegyék a sétányt.
Szabó Tibor György polgármester emlékei szerint a várfal alatti sétányt az 1970-es években alakították ki, amikor a Kurcát mélyítették.
A szegváriak kedvence: a várfal alatti sétány
A kitermelt iszapot a folyó két oldalára helyezték. A 20. század elejéről fennmaradt fotók azt mutatják, hogy a Kurca egykor a várfal lábát nyaldosta. A sétány azóta közkedveltté vált a szegváriak és az idelátogatók körében – mondta Szabó Tibor György polgármester, aki maga is részt vett a munkában, láncfűrésszel dolgozott.
A természet visszahódítja a várfal környékét
„Három vagy négy évvel ezelőtt már kitakarítottuk ezt a szakaszt, de mostanra újra elburjánzott. Szeretnénk, ha ez a terület alkalmasabb lenne a sétálásra és pihenésre, valamint a település történetét és nevét meghatározó várfal jobban láthatóvá válna” – mondta a polgármester.
A várfal és környéke története egészen a XIII. századig nyúlik vissza, amikor a terület a Bor-Kalán nemzetséghez tartozó Szeri Pósafi család birtoka volt. A család férfiágának kihalása után a föld többször gazdát cserélt. 1506-ban Dóczi János lett a földesúr, aki a Kurca partjára várszerű udvarházat építtetett. A települést a tatárok 1596-ban teljesen elpusztították, a Dóczi-kastélyt földig rombolták. A pusztává vált területet az elkövetkező száz évben a vásárhelyiek, a makóiak és a szentesiek használták legelőként. 1722-ben a gróf Károlyi család birtokába került.
Tüzelő lesz a kitermelt fákból
A várfal, akárcsak a Károlyi-kastély, állami tulajdonban van.
„A kastélyba egyébként az egykori vár tégláinak jelentős részét is beépítették. Mi, szegváriak szeretnénk, ha a kastély és a várfal megmaradt része a település tulajdonába, vagy legalább kezelésébe kerülne” – árulta el a polgármester, aki maga is aktívan részt vett a várfal környezetének megszépítésén dolgozó csapatban.
Gallyaztak és fát vágtak Szegvár lakói
Fotók: Kovács ErikaA társadalmi munkát a hét közepén hirdettük meg, és több mint egy tucatnyian gyűltünk össze. Szerencsére az időjárás is kedvező volt: pénteken még esett az eső, de szombat reggelre megfagyott, így lehetett dolgozni. A kivágott fákat, bozótokat és surjákat is hasznosítjuk. A gallyakat ledarálja a Falufejlesztő Kft., a fákat pedig feldarabolják. A polgármesteri hivatal és a művelődési ház fatüzeléses kazánnal működik, így ott hasznosítjuk tüzelőanyagként – mondta a polgármester.