Szegedi hírek

2025.02.12. 18:20

Négy pohár bor dukál a széderi vacsorához, ez az oka

Gyümölcslakomával ünneplik a fák születésnapját, azáltal az egész teremtett természetet és éltető ajándékait a zsidó közösségek. A Fák újéve gazdag szimbolikája révén nemcsak a test, de az elme és a lélek számára is táplálékot ad.

Szerdán este köszönt be a zsidó közösségekben a Tu Bisvát, azaz a Fák újéve, amely alapvetően az egész teremtett természet ünnepe. Szerte a világon faültetéssel és gyümölcslakomával ünneplik a zsidók a fák születésnapját. A széderi, ünnepi vacsora nemcsak táplálja, de a felszolgált gyümölcsök szimbolikája inspirálni is hivatott az embert.  

fák újéve, zsidók
Kendrusz Attila rámutatott, hogy a Fák újéve ünnepi lakomájának étkei hasznos életvezetési tanácsolt szimbolizálnak. Fotó: Török János

A hét izraeli alapétket fogyasztják 

Kendrusz Attila, a Szegedi Zsidó Hitközség vallási vezetője lapunknak elmondta, hogy mely gyümölcsök kerülnek a Fák újévének ünnepén a széderi asztalra, és milyen szimbolikát rejtenek. Ahogy a rabbijelölt fogalmazott, az este során nem csak a test, de a lélek is táplálékhoz jut. 

– A széderi étkezés a Tóra által említett, hét izraeli növény, gyümölcs elfogyasztásával kezdődik, hogy megerősítsük az Istennel való kapcsolatunkat, és kifejezzük megbecsülésünket azért, amiért ételt biztosít számunkra. Ezek az alapétkek a búza, az árpa, a szőlő, a datolya, a gránátalma, a füge és az olajbogyó. A szimbolikájuk fontos életvezetési tanácsot rejt számunkra – mondta. 

A Fák újéve gazdag szimbolikát rejt

A vallási vezető elmondta, hogy a zsidó hagyomány szerint a búza volt a jó és a rossz tudás fája az Édenkertben. Miután Ádám és Éva evett a fáról, a búzafából szár lett, az embert pedig száműzték a paradicsomból. Hitük szerint a Messiás majdani eljövetelével a búzaszár ismét fává változhat. 

– Az árpa hasonló a búzához, de aszályos időben olyan területeken is képes növekedni, ahol a búza erre képtelen. Az árpa tehát azt jelképezi számunkra, hogy képesek vagyunk tovább fejlődni még a nehéz időkben is – magyarázta Kendrusz Attila, majd a szőlővel folytatta, amelynek törzse noha nem olyan erős, mint a fáké, gyümölcse mégis az egyik legízletesebb. 

– Időnként Izrael népe a leggyengébbnek látszik, de gyümölcsei lehetnek a legkellemesebbek – fűzte hozzá. 

Az olajbogyó a béke szimbóluma. A füge gyümölcsei nem egyszerre, hanem egyenként érnek, ami azt az üzenetet hordozza az ember számára, hogy a szorgalom szépen lassan sikerre vezet. A gránátalmáról kívülről nem lehet megállapítani, hogy friss-e vagy már kiszáradt, ahogyan az ember is száraznak tűnhet kívülről, miközben bensejében értékek és jócselekedetek sokaságát rejtheti. Végezetül a datolyapálma minden része hasznosul – gyümölcsét megesszük, törzséből és ágaiból otthon épülhet –, ahogyan a zsidó nép minden egyes tagja fontos és nélkülözhetetlen szerepet tölt be a közösségben. 

A lehetőségtől a kiteljesedésig

A széderi vacsorán négy pohár bort isznak. Fehérrel kezdik, majd azt elegyítik először kicsit, majd egyre erőteljesebben vörössel, mígnem a negyedik, tiszta vörösborral telt pohár elfogyasztásával zárul az étkezés.

– A fehér a potenciált, a vörösbor a virágzó természetet jelképezi. Ahogy a fehértől a vörös felé haladunk, a potenciáltól a valóság felé tartunk. Egyre inkább képesek vagyunk értékelni Isten ítéleteit és jóságát – részletezte a vallási vezető.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában