Díjra jelölték

2025.02.12. 10:00

Házhoz viszi a gyógyszereket, egyedülálló kezdeményezés hódít a vármegyében

Magyarországon sok településen nincs gyógyszertár, ami komoly problémát jelent az ott élők számára. Egy szegedi gyógyszerész megoldást talált: házhoz szállítja a gyógyszereket, és személyre szabott tanácsokat ad. A szolgáltatást Richter Anna-díjra jelölték.

Magyarországon 800.000 ember él olyan településen, ahol nincs gyógyszertár. Ennek oka, hogy a kisebb falvak nem képesek fenntartani egy ilyen intézményt: nincs akkora forgalom, amiért megérné azt üzemeltetni. Jánossy Kinga, gyógyszerész is ezzel a problémával szembesült 2017-ben, amikor kunbajai patikája a működésképtelenség határára sodródott. 

gyógyszerész, Richter Anna-díj
A gyógyszerész a háznál nem csupán szállító szolgáltatás: értéke elsősorban a részletes tanácsadásban van. Fotó: Karnok Csaba 

Ingyenes szolgáltatás, hogy életben maradjon a vállalkozás

– Amikor bezárt a helyi takarékszövetkezet, a helyiek Bácsalmásra kezdtek bejárni pénzügyeiket intézni, és sokan ott váltották ki gyógyszereiket is. Egyértelmű volt, hogy lépnem kell – idézte fel a szakgyógyszerész a kezdeteket. Mivel Szegeden él, Jánossy Kinga minden nap az 55-ös úton közlekedett munkahelyére. Amikor ezt a szakaszt felújították, az ásotthalmi és ruzsai tanyavilág felé terelték a forgalmat. Akkor jutott eszébe, hogy az itt élő emberek mindentől távol élnek. Ott kezdte el először, hogy házhoz viszi a gyógyszereket - ha már egyébként is útba estek.

A szegedi gyógyszerész elkezdte tehát építeni ezt a vállalkozást, mely 2019-ben nevet is kapott. A Gyógyszerész a háznál semmilyen plusz költséget nem számított fel a házhozszállításért, számára ez azért érte meg, mert betegkört akart építeni, ami eltartja gyógyszertárát. A betegek pedig jóval többet kaptak, mint egy kényelmi szolgáltatást.

Gyógyszerész és személyes tanácsadó a háznál

– Bár a patikában is elmondják a gyógyszerészek, mit kell tudni a felírt gyógyszerekről és azok szedéséről, a pár perces beszélgetés sokszor nem elegendő a részletes tájékoztatáshoz. – A beteg otthonában viszont van idő megértetni, miért kapta, hogyan kell szedni és milyen készítményekkel nem lehet egyszerre alkalmazni. Tapasztalatok azt mutatják, hogy aki ilyen részletes tájékoztatást kap, nem hagyja el a terápiát. Az allergiakészítményeknek például hatalmas százaléka kerül kiváltás után kukába, csak mert a betegek az eszközöket nem tudják használni. Ezt a rengeteg kidobott pénzt is meg tudjuk spórolni azzal, hogy a házhoz szállított gyógyszerek átadásakor időt is szánunk a betegekre – magyarázta Jánossy Kinga.

Révész Mihályné a kezdetek óta használja a Gyógyszerész a háznál szolgáltatást. A szegedi asszony otthonával szemben van egy nagy patika, és mint mondta, el is tudna sétálni oda. – Ez teljesen más, mint egy patikai szolgáltatás. Bizalmi kapcsolat, ahol Kingától nem csak tanácsokat kapok, vagy megbeszéljük, ha egy gyógyszer nem vált be, hogy mivel lehetne kiváltani, hanem arra is odafigyel, hogy a különböző orvosok által előírt terápiák ne üssék egymást. És olyan, személyes jellegű problémákat is meg tudunk beszélni, amit egy zsúfolt patikában nem szívesen hoznék szóba – mesélte a nyugdíjas nő.

Négymillió forintot szavazhatunk meg a kezdeményezésnek

A Richter Anna-díj öt kategóriában adható ki, mindegyikben már csak három projekt van a döntőben. A zsűri díjasai mellett az online szavazás nyertese is megkapja az elismerést és a projekt megvalósítására fordítható 4 millió forintot. A gyógyszerész a háznál azt a célt tűzte ki, hogy ebből a pénzből 5 régióra terjesszék ki a szolgáltatást, jelenleg ugyanis Szeged, Makó és Hódmezővásárhely környékén szolgáltatnak. A szavazatokat március 9-ig lehet leadni ezen a linken.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában