Szegedi hírek

2025.02.13. 10:00

Kocsmazár utáni házibulik: a jegyzőnél lehet majd panaszkodni

Gyakoribbak lehetnek ezentúl a házibulik, ha a közgyűlés pénteken megszavazza a nagy vitát kiváltott javaslatot. Társasházakban ez ellen nem sokat lehet majd tenni, a kocsmarendelettel szemben azonban akár az Alkotmánybíróságig is el lehet menni.

Pénteken szavaz a közgyűlés arról, életbe lépjen-e Szegeden a kocsmarendelet, azaz kötelezzék-e a vendéglátókat arra, hogy hacsak nem kaptak külön engedélyt a hosszított nyitvatartásra, zárjanak be 11 órakor. A tervezet nagy felháborodást keltett az éjszakai élet főszereplői körében: egyetemisták és vendéglátók sem értik, mire lenne jó ez az intézkedés. Az előterjesztés szerint egyébként a belvárosban élők nyugalmának biztosítására szolgálna.

kocsmarendelet, Szeged
Kocsmarendeletről pénteken fognak szavazni. Fotó: Shutterstock

A kocsmarendeletről pénteken döntenek

Az általunk megkérdezett fiatalok azt mondták, valószínűleg ezzel az intézkedéssel csak azt érnék el, hogy az egyébként jelenleg zárt helyen kikapcsolódó fiatalok a belváros utcáin hangoskodnának, illetve jelentősen megnőne a házibulik száma. Utóbbi jelenség a társasházakat nyilvánvalóan nem érintené túl jól. És ahogy egy társasházi szakjogásztól megtudtuk: érdemben keveset is tehetnének ellene.

Gyakori házibuli: a jegyzőnél lehet panaszkodni

– A közös képviselő mindössze annyit tehet, hogy ír egy levelet, melyben felszólítja a rendszeresen hangoskodót, hogy ezt fejezze be, szankcionálásra azonban nincs lehetősége. Birtokvédelmi eljárást kezdeményezhetnek viszont a tulajdonostársak abban az esetben, ha egy cselekmény mindenki jogát sérti – magyarázta lapunknak Borbély Zoltán. – Egyszerű eljárások esetében ezt a jegyző folytatja le. Ilyen például a házibulik esete is, annak megtörténtét azonban képi vagy hangfelvétellel kell bizonyítani. Ilyen esetben a jegyző kötelezi az érintettet, hogy hagyjon fel a hangoskodással, és amennyiben ez nem történik meg, pénzbírságot szabhat ki – magyarázta.

Természetesen egy ilyen eljárás már egy hosszabb ideje fennálló problémára lehet megoldás, és semmiképpen nem arra, hogy egy éppen zajló házibulit rekesszenek be. Ezért a rendőrség tud tenni: ha valaki feljelenti a rendezvényt, ők tudnak intézkedni. 

A jog szerint is tűrniük kellene a belvárosban élőknek

Borbély Zoltán arról is beszélt lapunknak, hogy létezik a jogrendszerünkben olyan, hogy a társadalmi együttélés szabályai. Ez pedig azt jelenti, hogy bizonyos fokú zavaró tényezőket a lakóknak a birtokvédelem ellenére is tűrniük kell, ha az a társadalom mindennapjaihoz hozzátartozik. – Ide tartozik az is, hogy aki a belvárosban él, el kell viselnie a közterületi zajokat. Az önkormányzat hozhat rendeletet, ami ezt felülírja. Akinek viszont ez az anyagi érdekét sérti – és ilyenek lehetnek például a vendéglátók – akár az Alkotmánybíróságig is mehetnek, hogy ezt megtámadják – tette hozzá.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában