Budapesti szolgálat

2025.02.09. 10:00

Drasztikusan nő a riasztások száma, vidéki mentők erősítik a fővárost

Februártól napi 24 vidéki mentőegység segíti a fővárosi mentőszolgálat munkáját. Az intézkedés nem csökkenti a vidéki kapacitásokat, minden régióból plusz egységként érkeznek az oda irányítottak Budapestre.

Februártól naponta 24 vidéki mentőegység támogatja a fővárosi mentőszolgálat munkáját. Minden régióból küldenek egységet Budapestre, ott ugyanis olyan mértékben megnövekedtek az esetszámok, hogy ahhoz, hogy mindenki a számára megfelelő ellátást kapja, a szolgálat megerősítése indokolt. A régiónként 4, pluszban szervezett vidéki egység számára ez minden alkalommal tervezett feladat: munkaidejüket ezen alkalmakkor a fővárosban töltik ki, melybe az utazási idő nem számít bele, de azt is elszámolják részükre.

mentőszolgálat
A Mentőszolgálat kiegyensúlyozott működése érdekében vármegyénkből is minden nap mennek mentődolgozók a fővárosba. Illusztráció: DM

– Annak, hogy a mentőszolgálat országos szervezet, hatalmas előnye, hogy ha egy terület terhelése átmenetileg jelentősen megnő, más területekről, ahol aktuálisan kisebb a terhelés, plusz kapacitás szervezhető át. Ez történik immár előre tervezett módon Budapesten, ahol az országos riasztások egyharmada realizálódik – mondta el lapunknak Hangai József, az Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezetének kommunikációs munkatársa. Mint mesélte, 5-10 éve naponta 2500-3000 riasztást kaptak a mentők országszerte, mostanra ez a szám azonban átlagosan 3700-ra nőtt. Az elmúlt időszakban voltak olyan napok, amikor a 4 ezret is átlépte, ami több mint 10-20 százalékkal volt több, mint amit a tavalyi év azonos napján regisztráltak.

– Látható, hogy az esetszám növekedés nem csak átmeneti, kiugró jelenség, hanem állandósult helyzet. Ezért eseti megoldások helyett szükség volt a főváros tervezett, folyamatos megerősítésére. A régiónként érkező 4-4 egység nem a vidéki mentési kapacitás terhére megy a fővárosba, azok minden nap plusz egységként vannak szolgálatba állítva – hangsúlyozta Hangai József. Hozzátette: ebben a tervezett rendszerben évente mindösszesen átlagosan 4 budapesti szolgálat jut egy személyre. A rendszer kialakításakor a mentőszolgálat egyeztetett a mentésben résztvevőkkel, az észrevételeiket meghallgatta és konszenzusos megoldást alakított ki.

A Dél-Alföld is minden nap 4 autót állít ki összesen nyolc mentődolgozóval Budapestre, ahol 12 órás szolgálatot teljesítenek. Ez a kétszer két óra utazással együtt napi 16 órás munkaidőt jelent számukra. Ez a munkavégzés helyi kapacitáson felüli túlóraként jelenik meg. Hangai József megjegyezte: a Budapesten szolgálatot teljesítő egységeknek minden alkalommal kijelölt állomáshelyük van a fővárosban, ahová két riasztás között ugyanúgy mehetnek pihenni, étkezni, egészségügyi szünetre, illetve készletet feltölteni, ahogy saját városuk állomására, és már folyamatban van annak intézése is, hogy meleg ételt is kapjanak minden nap.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában