2025.02.10. 19:50
Tíz éve kezdődött a válság, a hatása ma is tart
A 2015-ös migrációs válság komoly kihívások elé állította Európát és Magyarországot. A migrációs válság kezelésére Magyarország határzárat épített és szigorúbb jogi szabályozásokat vezetett be. Az események különösen érintették a határ menti településeket, például Röszkét és Ásotthalomot.
A 2015-ben kezdődött migrációs válság jelentős hatással volt Európára és különösen Magyarországra. Az Európába érkező bevándorlók száma már 2014-ben növekedett, de 2015-ben érte el csúcspontját, amikor több mint egymillió migráns érkezett a kontinensre, főként a balkáni útvonalon keresztül. A migránsok Törökországon át először Görögországba léptek be, majd a balkáni útvonalon haladva néhány napon belül elérték Magyarország déli határát.

A migrációs válság Magyarországon
A magyar kormány a megnövekedett migrációs nyomásra válaszul 2015 júniusában döntött a magyar–szerb határ mentén egy műszaki határzár építéséről, amelyet szeptember 15-én egészítettek ki a „jogi határzárral”. Ez utóbbi szigorította az embercsempészés büntetéseit, és kiutasítással járt a határzár megrongálása vagy átlépése esetén.
Kötelező betelepítési kvóták
Az Európai Unió a válságra válaszul a migránsok tagállamok közötti elosztását célzó kötelező betelepítési kvótákat javasolt. Ezt az elképzelést Magyarország, valamint a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország és Szlovákia) határozottan elutasították, hangsúlyozva a schengeni övezet külső határainak védelmét és a probléma gyökereinél történő kezelését.
Hatások a magyar–szerb határ menti településeken
A 2015-ös migrációs válság jelentős hatással volt a magyar–szerb határ menti településekre, különösen Röszkére és Ásotthalomra. Ezek a települések a migrációs útvonalak központi pontjaivá váltak, ami számos kihívást és változást hozott a helyi közösségek életében. 2015. szeptember 16-án a röszkei régi közúti határátkelőhelynél összecsapás történt a migránsok és a magyar rendőrök között. A migránsok egy csoportja áttörte a határt lezáró kaput, amelyre válaszul a rendőrség könnygázt és vízágyút vetett be. Az incidens során többen megsérültek.

Ásotthalom szintén érintett volt a migrációs válságban. A település környékén gyakran találnak illegális határátlépőket, ami fokozott rendőri és határőrizeti jelenlétet eredményezett. A helyi mezőőrök és polgárőrök is aktívan részt vesznek a határvédelemben, és a mezőőrség létszámát is növelték a fokozott migrációs nyomás miatt. Összességében a migrációs válság mélyreható hatást gyakorolt Röszke és Ásotthalom mindennapi életére, és hosszú távú változásokat eredményezett a határmenti régiók biztonsági és társadalmi dinamikájában.