2025.02.07. 14:20
Új megoldást találtak a járványok lekövetésére, így egyszerűbb, mint valaha
A MASZK 2.0 online kérdőív segíti a járványok modellezését. A MASZK a felső légúti fertőzések terjedését vizsgálja, figyelembe véve az emberek viselkedését is. Az adatokat teljes titkosítással kezelik, kizárólag tudományos célokra.
Az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium kutatói elindították a MASZK 2.0 online járványkutatási kérdőívet, amely a beküldött válaszok alapján az aktuális felső légúti járványok modellezését segítik. Az eredeti MASZK kérdőívet 2020-ban fejlesztették ki Röst Gergely, Koltai Júlia és Karsai Márton kutatók, akik ma is a labor járványmodellezési munkáját végzik.

MASZK 2.0 és a járványkutatás
A MASZK 2.0 a szezonális járványok változó terjedési mintázatát vizsgálja. Az összegyűlt adatokból a járvány alakulásának előrejelzése szempontjából pótolhatatlan adatbázis jött létre, amelynek alapján komoly tudományos publikációk születtek a legjobb folyóiratokban. Az állampolgári önkéntes segítség a világjárvány utáni időszakban is hasznos a kutatóknak. Megfigyelték például, hogy a koronavírus-járvány óta más a szokásos felső légúti vírusok terjedési mintázata, az RSV, influenza és szamárköhögés szokatlan időszakokban és mértékben okoz járványhullámokat. A MASZK 2.0 programba beküldött adatok jól kiegészítik a hagyományos egészségügyi megfigyelési rendszerek eredményeit, mivel az emberek viselkedésével, attitűdjeivel kapcsolatos információkat is gyűjtenek.
Az adatokat teljes titkosítással kezelik, és kizárólag tudományos célokat szolgálnak. A MASZK 2.0 része a citizen science projekteknek, akárcsak a szúnyogmonitor és kullancsfigyelő. Magyarország a kutatás révén csatlakozott az Influenzanet európai hálózathoz.
A MASZK 2.0 elérhető a maszkmonitor.hu oldalon, valamint Android- és iOS-alkalmazásként is. Szoftverét az SZTE Természettudományi és Informatikai Karának Informatikai Intézetében Bilicki Vilmos vezetésével fejlesztették ki.