2025.02.13. 12:20
Gyorsabb felépülést ígér egy új eljárás a pajzsmirigyrákosoknak
Magyarországon új, minimálinvazív eljárást vezettek be a pajzsmirigyrák kezelésére. A rádiófrekvenciás abláció vágás nélkül pusztítja el a tumorsejteket, így a betegek gyorsabban gyógyulnak. A módszer csökkenti a hormonpótlás szükségességét és a pajzsmirigyrák műtét utáni kockázatokat.
Magyarországon elsőként alkalmazzák Közép-Kelet-Európában a rádiófrekvenciás ablációt (RFA) a pajzsmirigyrák kezelésére. Az új minimálinvazív eljárás során a daganatos szövetet egy tűelektródával hevítik fel, amely elpusztítja a tumorsejteket anélkül, hogy a környező ép szövetek károsodnának. A beavatkozás után a betegek néhány órán belül hazamehetnek, és akár másnap munkába állhatnak – tájékoztatta az Indexet az eljárást végző intervenciós radiológus főorvos, Deák Pál Ákos.

Gyorsabb műtét, könnyebb felgyógyulás
A pajzsmirigyrák évente 500-700 magyart érint, főként 40-50 éves nőket. Hagyományosan a műtéti eljárás során az egyik vagy mindkét pajzsmirigylebenyt eltávolítják, ami életen át tartó hormonpótlást igényel, valamint a nyaki heg pszichés terhet is jelenthet. Az RFA azonban vágás nélkül, helyi érzéstelenítéssel történik, így elkerülhetők a nagyobb beavatkozások hátrányai, beleértve a fertőzésveszélyt és a hosszú lábadozási időt. A főorvos hangsúlyozta, hogy mivel a betegség a munkaképes korosztályt érinti, az eljárásnak nemzetgazdasági haszna is van azzal, hogy lerövidíti a lábadozási időt, illetve a kórházi ellátás idejét.
Ultrahangvizsgálattal határozzák meg a daganat pontos helyét, a tűelektróda célzási pontját, valamint a műtét eredményességét. A pajzsmirigyben lévő tumort a tű segítségével körülbelül 20 perc alatt 80-90 Celsius-fokra hevítik, így a hő elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy károsítaná a szerv működését. A daganat környezetében lévő 4-5 milliméteres területet is kezelik, hogy megelőzzék a sejtek esetleges szóródását, miközben cukoroldatot alkalmaznak a bőr, erek, idegek, légcső és nyelőcső védelmére.
Deák Pál Ákos szerint ennek a módszernek köszönhetően a pajzsmirigy szinte minden esetben képes önállóan fenntartani a hormontermelést, így gyógyszeres kezelésre nincs szükség. A nyílt műtéthez képest minimális a fertőzésveszély, és a szövődmények aránya kevesebb mint egy százalék. Súlyos mellékhatásokat, például hangszálbénulást vagy vérzést, eddig nem tapasztaltak.
A pajzsmirigyrák új eljárásának hatékonysága
A Semmelweis Egyetem és a Premier Med közös kutatásában 2021 és 2023 között 28 beteg vett részt. Az eljárás hatékonyságát igazolja, hogy az RFA után végzett ultrahangos és citológiai kontrollvizsgálatok tumormentességet mutattak. A módszer különösen hatékony az 1 cm alatti, áttétmentes papillaris típusú daganatok esetén. Azoknál a betegeknél, akiknél több góc található, a hagyományos műtét marad a javasolt megoldás.
Az RFA további előnye, hogy kevésbé terheli meg a szervezetet, így olyanoknál is alkalmazható, akik állapotuk miatt nem alkalmasak hagyományos műtétre. Bár a módszert már régóta használják más daganatok, például vese- és májrák kezelésére, a pajzsmirigyrák területén viszonylag új eljárásnak számít.
A magyar kutatás jelentőségét az is mutatja, hogy nemzetközi érdeklődés övezi, és az eredmények alapján az RFA módszer bekerült az orvosi ajánlások közé. A Premier Med intézetben oktatják is a technikát, amely már több nemzetközi orvosi fórumon is elismerést kapott. Az eljárás állami finanszírozásban is elérhető a rosszindulatú daganatok esetében, míg a jóindulatú strúmagöbök kezelésére egyedi méltányossági kérelem szükséges.