2025.02.26. 16:40
Forradalmi áttörés: mellékhatások nélkül gyógyítja a daganatos betegséget az új terápia
Előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg az az eljárás, amelyet elsőként a SZTE-n végeztek el. A radioizotópos kezelés három betegnél kezdődhet el, ketten már meg is kapták az infúziót.
Országos szinten egyedülálló terápiát kezdett alkalmazni az SZTE Nukleáris Medicina Intézet. A radioizotópos kezelés előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg. A kezelést Besenyi Zsuzsanna adjunktus és Farkas István tanársegéd végezte el.

Plusz lehetőség a radioizotópos kezelés
A prosztatarák gyógyítására eddig alapvetően a hormonterápiát, a különböző kemoterápiás szereket és a besugárzást alkalmazták, ezeket egészíti ki a radioizotópos kezelés. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet vezetője elmondta, ha olyan radioizotópot használnak megfelelő molekulához kötve, amelynek sejtroncsoló hatása van, akkor nagyon specifikusan tudják kezelni a prosztatarák áttéteit. Ez a terápia a betegeket nem terheli meg, mellékhatással alig kell számolni és a betegek 80 százaléka esetében többszöri kezeléssel jelentős javulást értek el jó életminőség mellett.
Mintegy nyolcéves fejlesztő munka
Az intézet munkacsoportja 2017-ben kezdett foglalkozni az úgynevezett prosztataspecifikus membrán antigénen alapuló diagnosztikus készítmény alkalmazásával. 2020 decemberétől a Nukleáris Medicina Intézetben megkezdték a prosztataspecifikus membrán antigén PET/CT diagnosztikai vizsgálatát is, ami 2022 óta a prosztatarákos betegek rutin diagnosztikai módszerévé vált. A vizsgálatokra jelenleg az ország minden részéből érkeznek betegek Szegedre. A mintegy nyolcéves fejlesztő munka eredményeként, az Onkoterápiás Klinika közreműködésével vált lehetővé az első, most már terápiás alkalmazása ennek a fontos anyagnak.
A radioizotópos prosztatadaganat terápia intravénásan beadott infúzió formájában történik, jelenleg 2-3 napos kórházi tartózkodással jár. A jövőben a tervek szerint akár ambulánsan is végezhető lesz. Egyelőre az SZTE Nukleáris Medicina Intézetében NEAK-támogatással három beteget kezelnek az új módszerrel, közülük ketten már felvették az első kezelést, ők jól vannak – közölte Pávics professzor. Hangsúlyozta, a radioizotópos terápia nem váltja ki az egyéb kezeléseket, hanem egy plusz lehetőség olyan páciensek esetében is, akiknek előrehaladott, kiterjedt betegsége van.