Szegedi diákok sikere

2025.02.22. 07:30

Szerelmes időutazás: szegedi gimisek taroltak

A szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum spanyol-magyar két tanítási nyelvű tagozatosai ismét jól szerepeltek a nagykövetség támogatta országos versenyen. A szerelmes időutazás siker lett, újra nyert a Máté Soma és Alberto Prado Herrero nyelvtanárok vezette csapat a színdarabjával, és a győzelem azt jelenti, hogy egy budapesti gimnáziummal együtt képviselhetik hazánkat a júniusi bukaresti fesztiválon.

– Az idei színdarabbal a munka májusban kezdődött a szereplők kiválasztásával. A tavalyi győztes csapatból ketten maradtak, Tandari Anna és Hethési-Kovács Zalán – kezdte a beszélgetést Máté Soma, a szegedi Tömörkény István Gimnázium spanyoltanára, hozzátéve: a résztvevők közül heten csak 1 éve tanulták még a spanyolt. A pécsi Kodály Zoltán Gimnáziumban tartott országos ENIBE-fesztiválon – jövőre a Tömörkény lesz a házigazda – nemcsak a színdarabok vetélkedtek, kategória volt még a plakát, a képregény, a rövidfilm, a fordítás, a szókincs, a civilizáció és a monológ. A legjobb plakát is tömörkényes, Volent Flóra alkotása lett, míg a civilizáció- és szókincsversenyben a második helyen végzett a szegedi suli. A szerelmes időutazás fődíjas lett.

szerelmes időutazás
A Tömörkény gimnázium színdarabjával szerelmes időutazás várt a közönségre. Fotó: Karnok Csaba

Szerelmes időutazás – színdarabbal

– Az alapötlet tavaly tavasszal fogalmazódott meg bennem. Akkoriban gyakran jártam Budapestre, ahol sok időt töltöttem olyan házakban, amelyek a 19. század végén épültek. Eszembe jutott, mennyi sors játszódhatott le falaik között. A szereplők nemi összetétele miatt – egy fiú és hét lány – a helyszín lakás helyett fodrászszalon lett. Ebbe az 1850-től 2020-ig tartó időutazásba a különböző korszakok szereplői lépnek be, hat színben és kiöntik szívüket az egyszerű, de nemes lelkű fodrásznak, Manolónak. Előre haladva az időben, találkozunk a család által ellehetetlenített szerelemmel, szenvedéllyel, amelyet a polgárháború tör darabokra, elnyomó házassággal a diktatúra időszakából, és felszínes, online térben zajló kapcsolattal – sorolta Máté Soma.

Két szereplő, Anna és Zalán

– Élveztem a darabot, úgy voltam főszereplő, hogy nem nekem volt a legtöbb szövegem. A mozgalmassággal, a képek változtatásával, az érdekes szerkezettel végig fenntartottuk a közönség érdeklődését, figyelmét – közölte Zalán. – Az 1860-as éveket, a romantikus szerelmet jelenítettem meg. A szerep, a karakter teljesen rám szabott volt, úgy gondolkodott, ahogy én is a hétköznapokon – jelentette ki Anna. A nézőket „időgép” segítette a tájékozódásban, a színpad elején hajtogatták az évszámokat, jelezve, melyik korszakban járnak.
Az említett karaktereket júniusban dolgozták ki a jelenetekkel együtt, a szöveghez kapcsolódó dalokat írtak a mesterséges intelligencia segítségével, az adott korszak zenei stílusához igazítva. Majd új lektoruk, Alberto Prado Herrero nekilátott a 40 perces spanyol nyelvű színdarab megírásához. Januártól heti két próbát tartottak, Csomor Ágnes színésznő, az egyik szereplő édesanyja is segítette munkájukat, például az egyik utolsó próbához biztosította a helyszínt. Pécsett taps és bravó volt a jutalmuk. – Mindenki a legjobbját hozta – jegyezte meg Máté Soma, aki fogadásból lilára festette a haját, mert a csapat megnyerte a fődíjat.

Vallomások

A téma okán megkérdeztük a két szereplőt, mennyire szerelmes típusok. Az első válasz Zalántól érkezett: – Nem vagyok a szenvedélyes szerelem híve, de meg tudom élni az érzést. Anna átvéve a szót azt mondta: – A karakteremmel teljesen azonosultam. Ha lesz párom, azt nem tárom a világ elé, nem kürtölöm ki mindenkinek, mert az kizárólag két ember bensőséges kapcsolata, viszonya.

Fődíjat nyertek az előadással. Fotó: Máté Soma

A fődíjas csapat

A Tömörkény István Gimnázium idei színházi fődíjas csapata: Alberto Prado Herrero tanár és rendező, Sörös Nikoletta (9/D), Tandari Anna (10/D), Juhász Hédi (9/D), Hethési-Kovács Zalán (9/D), Ágoston Róza (9/D), Benke Napsugár (9/D), Ilisz Emese Tea (9/D), Kászonyi Lilla (9/D) és Máté Soma tanár és rendező.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában