Pokollá tették tulajdonos életét

2025.02.18. 11:15

Megszólalt a tanya tulajdonosa, miután ellopták a Simsont a mégsem annyira elhagyatott csongrádi ingatlanból

A csongrádi tanya tulajdonosa felháborodott az urbexesek miatt. Az engedély nélkül belépő felfedezők miatt az ingatlan ismertté vált, és már lopás is történt. Egy szakértő szerint az urbex jogi következményekkel járhat.

Jelentkezett a csongrádi tanya tulajdonosa, aki egyáltalán nem örült az urbexesek akciójának, akik engedély nélkül mentek be az épületbe, ahonnan azóta ellopták a Simsont. 

urbex
Az urbex izgalmas, de a tulajdonos jogait tiszteletben kell tartani. Fotó: spiral urbex

A tulajdonos harca az illetéktelen behatolók ellen

– Engedély nélkül mentek be az urbexesek a tanyára, ami a szüleimé. Amikor írtunk nekik kommentben a Facebookon, letiltottak engem, majd az egész családot. Az a baj, hogy a házszám is látszik a fotón. Az emberek tudják, hol van a tanya. Nem vagyunk ott minden nap, sok érték van kint. A Simsont már el is lopták. Szörnyű volt amit megéltünk miattuk – mondta a feldúlt tulajdonos. Most azt fontolgatják, hogy feljelentést tesznek, mert szeretnék ha másokkal nem történne meg ugyanez. Szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy egy elhagyatott ingatlannak is van tulajdonosa.

Urbex és jogi felelősség

Bánhidy Zoltán, az ásotthalmi Bedő Albert erdészeti iskola kollégiumi nevelőtanára, lelkes természetjáró maga is szokott urbexezni. Egyik alkalommal, amikor elkísértük, engedéllyel mentünk be egy elhagyatott épületbe, egy egykori határőrőrs területére. Bánhidy, aki korábban rendőrként dolgozott, hangsúlyozta, a törvény szerint az urbexezés illegális. – Ezeknek az ingatlanoknak van tulajdonosa. Ha nyitva van az ajtó, az magánlaksértés, ha elvisznek a házból valamit, az lopás. Ha rongálással jutnak be, az betörés – magyarázta. Íratlan szabály, hogy ahová bementél, nem áruld el idegeneknek. A klasszikus urbexezés lényege, hogy ne lehessen azonosítani az ingatlant, pont azért, hogy megelőzzük, hogy megrohanják, vagy kifosszák. Az időkapszula megőrzése a lényeg és hogy semmit ne rongáljunk meg – tette hozzá.

Mi ez az egész?

Az angol urban exploration vagy urban exploring, rövidítve urbex avagy városfelfedezés ember által létesített, jellemzően elhagyatott városi építmények magánszemélyek általi felkereséséből és felfedezéséből áll. Az interneten fellelhető információk szerint az urbex mint „mozgalom” Magyarországon először a 90-es évek kö­­zepén, kétezres évek elején jelent meg, elsősorban a graffitisek körében, ők keresték fel az elhagya­tott épületeket. Az urbex robbanásszerű elterjedését a videómegosztó portáloknak köszönheti, és nagyjából a 2012-es években kezdett növekedésnek indulni a fiatalok körében. Mára már egy több tízezres csoportot érint. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában