2025.03.15. 09:20
Extrém alacsony a Tiszán a vízállás, amit lehetett, lezártak
Csongrád-Csanád vármegyében az elmúlt években súlyos aszály alakult ki, amely jelentős vízhiányt okozott. Az aszály következtében csökkent a csapadék, nőtt a párolgási veszteség, és a Tisza vízállása is extrém alacsony. Az ATIVIZIG vízgazdálkodási intézkedésekkel próbálja enyhíteni a problémát.
Az elmúlt években Csongrád-Csanád vármegyében jelentős aszályok alakultak ki, amelyek komoly hatással voltak a vízkészletekre. A csapadék mennyisége csökkent, miközben a hőmérséklet-emelkedés miatt a párolgási veszteség nőtt, ami tovább súlyosbította a vízhiányt. Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén 1800 vízgazdálkodási műtárgy segíti a vízvisszatartást. Jelenleg 340 ilyen műtárgyat lezártak, de sok csatorna teljesen száraz.

Aszály sújtja a vármegyét
Március eleje óta szinte folyamatosan csökken a Tisza vízhozama, ezért a szokásos tavaszi áradás helyett idén extrém alacsony vízállás jellemzi a Tiszát. A Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság egy 10 milliárd forintos rekonstrukciós program indításáról döntött. Ennek során több mint 300 kilométernyi csatorna újul meg Magyarországon. Kerüli az eső a Duna–Tisza közét, a gazdák pedig sürgős segítségre szorulnak. A Homokhátságból az évek óta tartó aszály félsivatagot csinált, és nem valószínű, hogy az időjárás egyhamar megváltozik.
Csökkenő vízkészletek és extrém alacsony vízállás
A jelenlegi aszályos időszak és a vízhiány jelentős kihívást jelent, a vízgazdálkodás pedig kulcsszerepet játszik a problémák enyhítésében. – Az elmúlt három évben az aszályok jelentősen érintették az ATIVIZIG működési területét, amelynek következtében a vízhiány mértéke meghaladta a 240 millimétert, míg az elmúlt években a naptári év több mint felét aszályosnak minősítették. Az elmúlt egy év halmozott csapadékösszege alapján jelentős, 106 milliméteres hiányról beszélhetünk. A hóban tárolt vízkészlet a szokatlanul meleg tél miatt elenyésző – magyarázta Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
Több mint 100 millió köbméter vizet szivattyúztak
Az ATIVIZIG működési területén hasonló folyamatok jellemzőek, a sokévi átlagnál szárazabb időszakon vagyunk túl. Ennek következtében a talajok vízháztartási állapota nem kedvező. A felszíni vízkészletek mellett a felszín alatti vízkészleteket is károsan érintik a tartós aszályos időszakok. Az egész Duna Tisza-közi Homokhátságon a sokévi átlag alatt 2-3 méterrel húzódik a talajvíztükör szintje. Az ATIVIZIG 2024-ben több mint 100 millió köbméter vizet emelt be szivattyúsan a vízhasználók részére.
Amit lehet, lezártak
A csapadékhiányos évek rendkívüli igénybevételt jelentenek az öntözési vízpótlást biztosító infrastruktúrára, hiszen a szokásos vízmennyiség többszörösét kell a területre kijuttatni, így megnő a szivattyútelepek meghibásodásának, kopásának lehetősége, a műtárgyak meghibásodása is gyakoribbá válik. Az ATIVIZIG működési területe 8239 km². Az igazgatóság körülbelül 4700 kilométer csatornát kezel, főként belvízelvezetésre, részben időszakos vízkészlettel. Ebből 548 kilométer kettős funkciójú, vagyis belvízelvezetésre és öntözésre is szolgál. A vízkészletek megőrzésére a megfelelő műtárgyakat lezárták.
Szegedi hírek
- Nem csak a tanteremben akarnak tanulni, egyetemisták adnak új lendületet a Fatima Háznak
- Szeged tavasszal is a legszebb arcát mutatja – galériával
- Hazatér a szegedi DJ, és sztárokkal tölti meg a Belvárosi mozit
- Változik a menetrend, erre készüljön, ha vonattal utazik
- Fiatalok ezrei szenvednek Szegeden a forgalmi vizsgákon