2025.03.27. 10:00
Rakétával lövik fel a Radnótis diákok mini műholdját
Rakétával lőnek fel az égbe jövő hét végén egy Radnótis diákok által készített mini műholdat egy honvédségi területről. A CanSat a levegő minőségéről szolgáltat majd adatokat.
Az űripart népszerűsíti az a középiskolások részére szervezett verseny, melyet az Európai Űrügynökség és a Magyar Asztronautikai Társaság szervez meg minden évben. A CanSat lényege, hogy a diákok megtapasztalhassák, hogy milyen részt venni egy valódi űrprojektben. A fiataloknak a versenyre egy saját készítésű és programozású mini műholdat kell létrehozniuk és egy valódi űrküldetéshez hasonlóan szigorú dokumentációt készíteniük, amelyben bemutatják a tervezés lépéseit, berendezésük működését és a küldetésük célját. A legjobbak CanSat-jait fellövik egy rakétával, hogy aztán az általa gyűjtött adatokat valóban fel tudják használni, vagy demonstrálni tudjanak valamilyen technológiát.

Egy kilométer magasra lövik majd fel a Radnótis diákok műholdját
A versenyön összesen 84 csapat indult idén, melyekből az előzetes tervfelülvizsgálat, majd a kritikus tervfelülvizsgálat elvégzése után kiválasztották a tíz döntőst. Köztük van a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium csapata is. A 11. évfolyamos, matematika tagozatos fiúk műholdját tehát már biztos, hogy jövő hét végén fellövik egy táborfalvi honvédségi területről.
Miszori Gergő, Bővíz Dániel, Deák Boldizsár Tamás, Gosztolya Gergő, Bedő Patrik és Tulkán Dávid Zoltán szeptember óta dolgoznak projektjükön. Berendezésük a levegő hőmérsékletét, páratartalmát, nyomását és gázellenállását méri majd. Egy kilométer magasra lövik fel a rakétával, melyről leoldva az ejtőernyős ereszkedés 120 másodperce alatt szolgáltat adatokat. Ezekből a fiatalok a levegő szennyezettségét számolják majd ki és összehasonlítják Szeged lakott területének légkörét a külterületi katonai objektuméval.
Marketingtől az alaplaphegesztésen át a szoftverírásig mindent ők csináltak
– Ehhez a versenyhez rendkívül összetett tudásra van szükség - magyarázta mentoruk, a digitális kultúrát oktató Kelemen András. – Tudni kell csapatot építeni, szponzort szerezni a költségek előteremtésére, marketingelni a projektet, és nagyon fontos a jó angol tudás, hiszen a dokumentációt is ezen a nyelven kellett beadni és a döntőben is az űrkutatás hivatalos nyelvén kell prezentálni - magyarázta a pedagógus. Ami pedig a műszaki tudást illeti: a fiúknak a fizika mellett az elektronikához, a 3D tervezéshez és a szoftveríráshoz is nagyon kell érteniük, hiszen saját maguk tervezték, gyártották le CanSat-jüket, sőt ők tervezték és készítették bele az adatlapot, illetve programozták be az üdítősdoboz méretű műholdat. A csapatot mindebben az SZTE TTIK Műszaki Informatika Tanszék és Kiss Ádám támogatta, aki megtanította őket többek között áramkört tervezni és forrasztani is. A projekt anyagi fedezetét pedig a Nexum Magyarország Kft. biztosította.
A Dóm tornyából is kidobták a CanSat-et
A feladatokat a fiúk felosztották egymás között, de még egy nagymama is besegített, ő varrta az ejtőernyőt. Kísérletüket természetesen nem tudták teljesen életszerűen modellezni, így kénytelenek voltak azzal beérni, hogy az iskola épületéből dobálták ki a szegedi CanSat-et. Egy alkalommal viszont a Dóm tornyából is ledobhatták, hogy megvizsgálják, valóban megfelelően működik-e például az ejtőernyő.
A fiúk projektjének eredményeit egyébként orvosmeteorológiai célokra, az üvegházhatás és a globális felmelegedés vizsgálatára is lehet majd használni. Úgy tervezik, berendezésüket 30 kilométer magasságba is felküldik majd a verseny után, hogy egy átfogó tanulmányt tudjanak majd készíteni.