Fejlesztés

2025.03.25. 19:00

Kisebb sugárterhelés, nagyobb precizitás: bővül a kardiológiai centrum – videóval

Közép- Európában is egyedülálló berendezéssel bővült a szegedi kardiológiai centrum eszközparkja. A szívkatéteres műtőbe egy olyan gép került, mellyel kisebb sugárterheléssel, jóval pontosabban tudják vizsgálni a betegeket.

Közép-Európában is egyedülálló az a technológia, mellyel a SZTE SZAKK Kardiológiai Centrum szívkatéteres műtőjét felszerelték. A kedden átadott 300 millió forintos fejlesztés eredményeként egy újfejlesztésű géppel tudják vizsgálni a szívbetegeket, mely a világ egyik legjobb röntgenberendezése.

Kardiológiai Centrum
Közép-Európában egyedülálló technológiával dolgoznak mostantól a SZTE Kardiológiai Centrumban. Fotó: Török János

A modellváltásnak köszönhetően van saját forrás a fejlesztésekre

Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora úgy fogalmazott, az elmúlt években komoly fejlesztések történtek az egyetemen kormányzati vagy uniós támogatással, a modellváltás óta pedig ezeket pedig már saját forrásból valósítja meg az intézmény. 

Fotó: Török János

– Akkor tudunk lépést tartani a nemzetközi trendekkel, ha az egyetem kinyitja kapuit, vagyis ha a külföldön tapasztalatot szerzett kollégákat visszahívjuk – fogalmazott. Ezért tartja nagy sikernek, hogy Szili-Török Tamást Hollandiából Magyarországra tudták csábítani. Mint mondta, vezetésével ezen a fontos területen nemzetközi színvonalú ellátást tudnak létrehozni Szegeden. Hozzátette: ezt a koncepciót a SZTE más területeire is tervezik átültetni.

Világszínvonalú ellátást kapnak Szegeden a szívbetegek

Szili-Török Tamás, a Kardiológiai Centrum vezetője úgy fogalmazott, a centrum már most is országos hírű, a felújított műtő pedig fontos lépés a további fejlődéshez. - Ezzel javultak a munkakörülmények és az ellátás szintje is – hangsúlyozta. 

– Ezzel a berendezéssel már a túlsúlyos, akár 200 kilós betegeket is meg tudjuk vizsgálni. A képalkotásban pedig a mesterséges intelligencia is segít, melynek köszönhetően például nem kell sugárdózist emelni ahhoz, hogy jobb minőségű felvételt kapjunk, az megoldható háttérszámításokkal. Emellett kontrasztanyagból is elég kevesebbet beadni – sorolta az új gép előnyeit Ruzsa Zoltán, az Invazív Kardiológiai Részleg vezetője. Hozzátette: ez már alkalmas a noninvazív és invazív képalkotásra is, így CT alapján már tervezni is tudnak. – Így világszínvonalon tudunk dolgozni – fogalmazott.

Csökkenhetnek a várólisták a kardiológiai centrumban

Az országos adatokat is figyelembe véve a szegedi a legnagyobb betegszámot ellátó labor. Évente közel 7 ezer, naponta 40–50 beteget látnak el a két műtőben. A régebbiben szinte csak koszorútágításokat végeznek, a most átadott, új géppel felszerelt műtő viszont alkalmas strukturális beavatkozások, strokeellátás és perifériás intervenciók elvégzésére is. Ilyen komplex ellátás sehol máshol nem érhető el hazánkban.

A modern berendezéssel egyébként a kapacitást is tudják növelni. Az előző gép, melyet lecseréltek, tavaly négy hónapot állt meghibásodások miatt.

Azzal, hogy egy stabil készüléket tudunk átadni, és nem esnek ki hosszú hetek az ellátásból, biztos, hogy csökkenteni tudjuk a várólistákat. Az igazi kapacitásnövekedést azonban majd akkor várjuk, amikor újabb laborokat tudunk nyitni 

– fogalmazott Szili-Török Tamás, aki azt is elárulta, hogy egy multifunkciós labor létrehozását is tervezik a jövő évben, ahol már a robottechnológiát is szeretnék bevezetni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában