Házi megoldás

2025.03.16. 17:20

Káros lehet a bolti légfrissítő, de van itt néhány filléres alternatíva

Jobb a büdös meleg, mint a jószagú hideg, de ezt azért nem mindenki vallja. Az otthoni kellemesebb illat reményében elfedhetjük a szagokat boltban vásárolt légfrissítővel, vagy elkészíthetjük saját magunk is, és így garantáltan vegyszermentes levegőt szívhatunk.

Szellőztetni kötelező: nemcsak a frissebb, tisztább levegő, hanem az elhasznált oxigén miatt is. Élénkebb, frissebb az ember, ha oxigéndús levegő jut a szervezetébe. Az Ingatlanbazár mutatja, hogyan csinálja. Egy jó légfrissítő sokban hozzájárul életminőségünkhöz.

légfrissítő
A természetes légfrissítő egészségesebb és olcsóbb alternatíva. Fotó: Pixel-Shot

Szobanövény, szárított gyümölcshéj

Ahogy a természetben az erdők, úgy a lakásban a szobanövények javítják a levegő minőségét azzal, hogy megkötik a port. Persze az anyósnyelvtől még nem feltétlenül lesz illatosabb a hálószoba és a többi helyiség…

Olcsó és hasznos trükk a citrom- és narancshéj, amely néhány percre a fűtőtestre helyezve üde levegőt varázsol a lakásba. A citrus- és menta illatú illóolajok, a teafaolaj szintén sokat dob a beltéri levegőn és a hangulatunkon is. Sokan azt gondolják, hogy az üzletekben a vegyszerek között kínált légfrissítővel egyszerű megoldást nyújt a szagok ellen, de sok esetben nem ez az igazság.

Miért baj a bolti légfrissítő?

A forgalomban lévő légfrissítőket nagy körültekintéssel válasszuk ki, mert némelyik egészségre káros vegyi anyagokat tartalmazhat. Ha például torokkaparást, fejfájást, nehézlégzést, szemirritációt tapasztalunk a légfrissítő spray használata után, jogosan gyanakodhatunk a készítményre. Ennek az az oka, hogy bizonyos illékony szerves vegyületek (volatile organic compound, VOC) kerülhetnek a levegőbe. Gyakran a termék allergén illatanyagokat is tartalmaz, ezek ugyancsak károsan hatnak ránk, ezért a légfrissítők kiválasztásakor nem maradhat el a tájékozódás, a termékcímke aprólékos elolvasása.

légfrissítő
Ha boltit választunk, érdemes utána olvasni az összetevőinek. Fotó: Avocado_studio

Légfrissítés fillérekből

A legjobb, ha a drága készítmények helyett saját magunk készítünk hatékony légfrissítőt környezet- és egészségbarát összetevőből. Nem is nagy ördöngősség: egy pumpás flakonba keverjünk össze 1,5 dl vizet, 30 csepp illóolajat és fél dl gyógyszertári alkoholt. Az illat az illóolaj mennyiségével fokozható. Remek példa a levendula-, a citrom- és a teafa olaj.

légfrissítés
Az otthoni megoldás a legegyszerűbb és pénztárca barát is. Fotó: Pixel-Shot

Van, aki a zselére esküszik, ezért elkészítéséhez íme egy kipróbált recept: 4 kis tasak zselatin, 2 csésze víz, 2 kanál só, 20 csepp illóolaj, esetleg gyöngyök, szárított virágszirmok a díszítéshez. A felforralt vízhez adjuk a sót (és a díszeket), majd az illóolajcseppeket. Ezután öntsük bele a zselatinport egy csésze hideg víz kíséretében. Lassú kevergetéssel sűrűsödik az anyag, amely máris átönthető kis üvegtégelyekbe. Egy-két nap alatt tejesen megköt a zselé, amelyre tetszés szerint tetőt is tehetünk. Kísérletezni szabad, sőt, kötelező, hiszen mindenkinek más az ízlése.

További hasznos tippekért kattintson az Ingatlanbazár oldalára!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában