delmagyar.hu podcast

2025.03.05. 12:50

Őshonos? Nem őshonos? – Már annak is örülünk, ha valami megmarad a kertünkben...

Előző heti podcastunkban megismertettük hallgatóinakat a babérmeggyel, ami itthon egyre kedveltebb sövény, illetve bokornövény. Jól tűri a szárazságot, nincs saját kártevője, vagyis nem kell attól tartani, mint a bukszusnál, hogy néhány nap alatt elpusztítják a puszpángmolyok hernyói. A nálunk nem őshonos babérmeggy jól formázható és tetszetős is. Svájcban mégis betiltották.

Szakérőnk, Sipos József növényorvos, Sipos gazda elmondta, azért lett a babérmeggy nem kívánatos növény a svájciaknál, mert nem őshonos növény. Nálunk sem az és például az akác sem.

Akácfaőshonos
 Az őshonos nem őshonos kérdés sokakat foglalkoztat. Archív fotó: Kállai Márton

A klíma gyorsan változik

Bennünk laikusokban felmerülhet a kérdés, mennyire kell ragaszkodnunk ahhoz, hogy őshonos növények legyenek a kertünkben, a közterületeinken akkor, amikor a klíma gyorsan változik. Az őshonos növényeink egy része már nem bírja a terhelést.

Nem őshonos, de terem a kivi

Más növények, amik idegenhonosak, igen. Ki gondolta volna még 10-20 éve, hogy megterem a kivi és hogy már nem nagyon csodálkozunk rá, hogy valakinek a kertjében 3 méteresre nőtt a banánfa és még terem is?

Örülünk, ha bármi megmarad a kertünkben

Kell-e még az őshonosságot erőltetni akkor, amikor lassan örülünk, ha nyáron valami megmarad a kertünkben? Ezt a kérdést jártuk körbe Sipos gazdával. Podcastünket Spotify-on is megtalálhatja, az adást itt tudja meghallgatni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában