Mindenkit veszélyeztet a vírus

2025.03.18. 10:20

Elárulta a virológus, mikor nyugodhatunk meg a vadon elő állatokkal együtt

A ragadós száj- és körömfájás a vadon élő állatokat, például az őzeket, szarvasokat, muflonokat is veszélyezteti. A vadászok a szokásosnál is jobban figyelnek. Szerencsére nem észlelték a ragadós száj- és körömfájás betegség aggodalomra okot adó jeleit sehol Csongrád-Csanád vármegyében.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma az ország másik felében, egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében. 

ragadós száj- és körömfájás
Az őzeket, szarvasokat is veszélyeztetheti a ragadós száj- és körömfájás. Archív fotó: Flajsz Peter

Ötven év után jelent meg újra a ragadós száj- és körömfájás

A rendkívül ragályos betegség több, mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon . A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt a kór megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. 

Akkor lehetünk nyugodtak, ha 3 hónapig nem jelentenek újabb esetet

A fertőzött állományt felszámolták és több méter mélyen elföldelték. Szerencsére az ország ezen részére nem is ért el a betegség, de mindenképpen fontos az elővigyázatosság. Jelenleg nincs hír az országban újabb megbetegedésekről, de Rusvai Miklós magyar állatorvos, vírusszakértő, állatorvosi virológus, tanszékvezető egyetemi tanár, az MTA doktora az Indexnek azt nyilatkozta, igazán akkor nyugodhatunk meg, ha a következő három hónapban nem jelentenek száj- és körömfájást az országban.

Most nincs vadászati idény 

A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat, kecskéket, bivalyokat, vadon élő kérődzőket érintheti. A vadon élők is veszélyeztetettek. Őket azonban nem lehet karanténba tenni. 

– A vadak szabadon mozognak a vadászok nem tudnak tenni ez ellen semmit. Amit mégis, az az, hogy az eddigieknél is jobban figyelik a vadak mozgását. Ha beteg állatot látnak, akkor, figyelemmel kísérik. Mivel vadászidényen kívül vagyunk, ezért kilövései engedélyt kell rá kérni. Az elhullott állatokat pedig laboratóriumi vizsgálatra viszik – tudtuk meg Gémes Lászlótól, az Országos Magyar Vadászkamara Csongrád-Csanád Vármegyei Területi Szervezete elnökétől. Hozzátette, most csak a hivatásos vadászok járják a határt, mert nincs vadászati idény, de eddig szerencsére senki nem észlelt a szokásosnál nagyobb arányú elhullást, vagy beteg állatokat – mondta a vadászkamara vármegyei elnöke.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában