Lehull a lepel

2025.03.13. 16:20

A T-34-es harckocsi rejtélye: lehet, hogy nem is tank, és talán nem is 21 méter mélyen pihen

Sokan kíváncsiak voltak a Szegeden elsüllyedt legendás tankra. A T-34-es harckocsi jövőbeli sorsát továbbra is homály fedi, és a kiemelés körül is sok a kérdőjel. Több tévhit kering a járműről, például hogy tényleg tank, vagy hogy valóban 21 méter mélyen pihen-e? Ezeket jártuk körül.

Sokan kíváncsiak voltak a Tiszában elmerült T-34-es harckocsi sorsára. Volt már szó róla, hogy kiemelik, de azóta sem történt előrelépés az ügyben, és a tank jövőbeli sorsát továbbra is homály fedi. Számos tévhit kering a harci óriás körül – vajon tényleg egy tank, és valóban 21 méter mélyen pihen? Egy névtelenséget kérő forrásunk keresett meg minket azzal, hogy tisztázzuk a sajtóban és az interneten keringő tévhiteket. Az ügy körül több dolog is sántít, most eloszlatjuk a legendákat a tragikus sorsú járműről.

T-34-es harckocsi
A T-34-es harckocsi titkát sok homály fedi Fotó: Karnok Csaba

A T-34-es harckocsi lehet nem is 21 méter mélyen van

A beszámolók szerint a harckocsi pontos mélysége 21 méter, és a Tisza medrében pihen. Névtelen forrásunk szerint azonban a Tisza belvárosi szakasza 13 és fél méter mély, így az az egyik legmélyebb pontja. Az elsüllyedt T-34-es azonban nem ezen a legmélyebb ponton, hanem annál sekélyebb részen, vagy közelebb a parthoz található. Bár hihetetlennek tűnhet, még mindig élnek olyan szegediek, akik személyesen hallották annak a szemtanúnak a történetét, aki látta, ahogy a T-34-es tank fejjel előre belezuhan a Tisza vízébe, majd elmerül. A szemtanú sajnos már nem él, másodlagos forrásból úgy tudjuk, hogy a tank vezetője az utolsó pillanatban kiugrott a járműből. Azt pontosan nem lehet tudni, hogy hány katona tartózkodott a tankban. Akárhány is utazott benne, életük rendkívül tragikusan végződött. A jármű pontos megnevezése körül is legendák keringenek. Míg egyesek szerint ez a második világháború egyik legnagyobb hatású páncélosa, mások úgy vélik, hogy valójában nem tankról van szó, hanem egy lövegtornyos lánctalpas szerkezetről.

Kiemelése a belvárosi hidat veszélyeztetné 

Elképzelhető, hogy a T-34-es harckocsiban jelentős mennyiségű robbanóanyag található, és ha nem kellő szakértelemmel és elővigyázatossággal nyúlnak hozzá, könnyen veszélyes helyzetet teremthetnek. Ha például dilettáns módon próbálnák kiemelni a mederből, az akár a belvárosi hidat is veszélyeztetheti. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy minden lépést alaposan megfontoljanak, és ne hozzanak elhamarkodott döntéseket, mivel a helyzet sokkal bonyolultabb, mint ahogy elsőre tűnik – tudtuk meg névtelen forrásunktól. A tank kiemeléséhez pénz, szakértelem, engedélyek, és valószínűleg a megfelelő körülmények is szükségesek. A Tisza vízállása nem befolyásolja a folyamatot, akár árad, akár apad, ugyanis a vízszint változása nem segíti elő a roncs kiemelését. Ami sokkal fontosabb kérdés, az a kegyeleti szempont. Hasonlóan a Titanichoz, a T-34-es harckocsi is kegyeleti helynek számít, mivel valószínű, hogy több katona vesztette életét a fedélzeten. Egy kegyeleti helynek számító elmerült tank kiemelése erkölcsi jogokat sérthet.

A lapunknak nyilatkozó férfi sokéves tapasztalattal rendelkezik a mederfenékről történő kiemelés terén, mivel már több nagyobb tárgyat is sikeresen kiemelt, például egy kompot, egy úszódarut és egy zagyszivattyút is. Szakértőnek nem mondaná magát, viszont véleménye szerint sok sebből is vérzik a történet, némi alaposság hiányzik belőle. Még bőven maradt megválaszolatlan kérdés a 81 éve elsüllyedt, feltehetően egy T-34-es tank ügyében. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában