Átalakuló mezőgazdaság

2025.03.23. 12:50

Megdöbbentő kutatás: a klímaváltozás miatt át kell alakítanunk a mezőgazdaságot – galériával

Az egyre melegebb, szárazabb időjárás miatt érdemes átgondolni a talajművelés eddigi gyakorlatát – hívta fel a figyelmet egy tudományos vizsgálat, amit a makói Galamb-iskola szervezésében, a Magyar Talajtani Társaság országos programjához kapcsolódva végeztek. A tangazdaság közelében két, különböző módon művelt terület földmintáit hasonlították össze. Az eredmény megdöbbentő volt.

– A kísérlet tanulsága az, hogy a klímaváltozás miatt módosítani kell a talajművelés évtizedek óta megszokott és bevált módján. Ez egyre sürgetőbb lesz, ahogy nő az átlaghőmérséklet – mondta Andruskóné Molnár Ibolya, a makói Galamb-agrárszakképző oktatója, a város határában lévő iskolai tangazdaság vezetője. A vizsgálat a Magyar Talajtani Társaság Talaj a talpad alatt nevű országos program helyi eseménye volt; a cél az volt, hogy felhívják a figyelmet olyan új módszerekre, technológiákra, amelyek segítenek minél több vizet megtartani a talajban. Ez a Dél-Alföldön különösen fontos.

tangazdaság, klímaváltozás
A tangazdaság melletti egyik mintavételi gödör. Fotó: Makói Városi Televízió

Mintavételi gödröket ástak

A kísérlet alkalmával két, különböző módon művelt talaj jellemzőit vetették össze oly módon, hogy a tangazdaság közelében mély mintavételi gödröt ástak munkagéppel két, a tangazdaság közelében lévő mezőgazdasági területen. Ezt követően a helyszínen kutatók, diákok és érdeklődők jelenlétében Hupuczi Júlia, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának oktatja vezetésével megvizsgálták a hagyományos, illetve modernebb technológiával művelt föld paramétereit. Ennek összegzése fontos tanulságokkal szolgált mindazoknak, akik földet művelnek, a mezőgazdaságban dolgoznak.

A tangazdaság melletti földek jók

– Mind a két terület földje hasonlóan kitűnő minőségű. Amiben különböznek az abból adódik, hogy az egyiket hagyományos, mélyszántásos eljárással művelték, a másikat viszont ennek mellőzésével – mondta el a lényeget Andruskóné. Kiderült, a mélyen szántott talaj tömör, humusztartalma kevesebb, amelyiken viszont új módszereket alkalmaztak, jobb a szerkezete. Az elsőben 70 centis, a másodikban 2 méteres mélységig tudott gyökeret növeszteni a lucerna, azaz könnyebben hozzáfért a vízhez, a tápanyaghoz.

A kísérlet fontos tanulságai

– Úgy tűnik, érdemes ritkítani, akár mellőzni a talaj mély átforgatását; hasznosabb csak átforgatni lazító kapával vagy tárcsával – hangsúlyozta a szakember. A szármaradványok aprításának, a talajtakarásnak is kedvezőek a hatásai.

– Az eredmény erősebb, ellenállóbb növény, így kevesebb permetezésre, műtrágyázásra van szükség – tette hozzá. Ezt – mondta – különösen annak fényében érdemes átgondolni, hogy az utóbbi években a szárazság miatt a korábban megszokottnál jóval szűkösebbek lettek a termésátlagok.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában