2025.03.21. 12:20
Százötven millió forintból építik újra a kis falu életét
A baksi önkormányzat 150 millió forintot nyert pályázaton, amit 3 éven keresztül a település lakosait szolgáló célokra, rendezvényekre, képzésekre fordíthat. Ezekre saját forrásból nem jutna pénz, de így újraépítik, újraépíthetik a közösséget, a közösségi életet – mondta el lapunknak Búza Zsolt polgármester.
A 2020-as évek elején a Covid19-világjárvány minden közösség életében drasztikus szerepet játszott, nyomokat hagyott, hiányok keletkeztek, például a megszokott rendezvények elmaradásával, színvonaluk csökkenésével. Bakson azt tervezik, hogy a TOP Pluszos pályázaton nyert 150 millió forinttal újraépítik a közösséget.

A pályázat
A „Back together! – Újra együtt! A közösségi élet újraindítása, humán fejlesztések Bakson” című pályázattal, mint más említettük, 150 millió forintot nyert az önkormányzat, amit 3 évig használhat fel a kitűzött és megvalósítandó célokra.
Újraépítik a közösségi életet
– A legfiatalabbaktól a legidősebb korosztályig igyekszünk mindenkit megszólítani a programokkal, erre nyújt jó lehetőséget a pályázati támogatás. Annyi saját forrás ugyanis nem áll rendelkezésünkre, hogy a korábbi népszerű rendezvényeinket a megszokott minőségben és formában tarthassuk meg, sőt akadtak, amelyek elmaradtak. Szeretnénk a COVID előtti szintre emelni közösségi életünket – mondta Búza Zsolt polgármester.
A tervezett rendezvények változatosak. A demenciával élők és hozzátartozóik tanácsadó foglalkozásokat tartanak, lesz Alzheimer-kórral kapcsolatos szűrés, míg a derűs délelőttökön főleg az idősebb generáció részvételére számítanak majd. A baksi ízek történetét feltárva receptgyűjtésbe kezdenek, amiből kiadvány is készül, de nem feledkeznek meg a helyi romák hagyományos ételeiről sem.
– Az óvodában és az általános iskolában érzékenyítő programokkal jelenünk meg, de lesz autogén tréning és relaxáció, játékos nyelvtanulás gyerekeknek, a szegedi Móra Ferenc Múzeum bőröndgyűjteményével látogat el hozzánk, a korrepetálásokkal és felzárkóztató foglalkozásokkal pedig csökkenteni akarjuk a hátrányokat – sorolta. Megemlítette még az egészségnapokat, a kerékpáros tábort, a pályaorientációs rendezvényeket, és létesül egy önműködő, kártyás beléptetésű edzőterem is Bakson.
Mikor startol?
Búza Zsolt pontosan nem tudta megmondani, mikor startolhat a pályázati anyagban vállalt feladatok, tervek megvalósítása, úgy fogalmazott: várják a támogatói szerződést, amint aláírták, a pénz megérkezik a számlájukra, „azonnal indulunk!”.