Nézzünk utána!

2025.03.14. 16:50

Felmondás, kirúgás, leépítés: ilyen végkielégítésre számíthat, amikor kimondják a végső szót

Az utóbbi időben egyre több helyről hallani leépítésekről, elbocsátásokról. A technológiai fejlődés és a vállalati átszervezések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy sokan elveszítik a munkájukat. Ebben a nehéz helyzetben fontos, hogy tisztában legyünk a jogainkkal, különösen a végkielégítéssel kapcsolatos szabályokkal.

A Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint a végkielégítés a munkaviszony bizonyos esetekben történő megszűnésekor járó juttatás. A legfontosabb szempont, hogy a munkaviszony felmondása kinek a kezdeményezésére történik.

végkielégítés
Ha eltávolítanak a munkahelyünkről, mindenképp érdemes tisztázni, hogy jár-e nekünk végkielégítés. Még a papírok aláírása előtt tisztázzuk, hogy jár-e a juttatás! Fotó: Shutterstock

Mikor jár a végkielégítés?

Ha a munkáltató mond fel a munkavállalónak, a legtöbb esetben jár végkielégítés. Ilyen eset például, ha a munkáltató magasabb képesítéssel vagy nagyobb gyakorlattal rendelkező dolgozót kíván felvenni az elbocsátott munkavállaló helyett. Akkor is jár a végkielégítés, ha a munkaadó cég megszűnik és nincs jogutódja.

Azonban, ha a felmondás a munkavállaló magatartása vagy képességei miatt történik, akkor nem jár a juttatás. A munkavállaló általi felmondás esetén általában nem jár végkielégítés, kivéve, ha a felmondás oka a munkáltató súlyos szerződésszegése. Közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetés esetén a végkielégítés kérdése a felek megállapodásán múlik.

Mennyit lehet kérni?

A végkielégítés mértéke a munkaviszony időtartamától függ. Minél hosszabb ideig dolgozott valaki egy adott helyen, annál magasabb összegre számíthat. A pontos összeget a Munka Törvénykönyve határozza meg. Például 3 év munkaviszony esetén 1 havi távolléti díj, 10 év munkaviszony esetén 3 havi távolléti díj, 25 év munkaviszony esetén 6 havi távolléti díj jár.

A végkielégítésen kívül a munkavállaló jogosult lehet felmondási időre, valamint a fel nem használt szabadságok pénzbeli megváltására is. A végkielégítés adóköteles jövedelemnek számít. Ha bizonytalan a jogaival kapcsolatban, érdemes munkaügyi szakemberhez vagy ügyvédhez fordulni.

Mit tegyen a munkavállaló, ha kirúgták?

Ha elveszítjük a munkánkat, regisztráljunk a munkaügyi központban, ezáltal jogosulttá válhatunk álláskeresési járadékra és egyéb támogatásokra. Frissítsük az önéletrajzunkat és kezdjük el az álláskeresést. Használjuk ki a kapcsolatainkat, értesítsük ismerőseinket, volt kollégáinkat, hogy új lehetőségeket keresünk. Ne essünk kétségbe, a munka elvesztése nehéz helyzet, de fontos, hogy pozitívan álljunk hozzá és bízzunk a jövőben.

A jelenlegi gazdasági helyzetben a munkahely elvesztése sokakat érinthet. Fontos, hogy tájékozódjunk a jogainkról és ne féljünk segítséget kérni, ha szükségünk van rá.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában