Lőszerraktár lehetett

2025.04.02. 10:20

Őrület, mit rejt az ásotthalmi erdő! Koporsós hidegháborús bunkerbe másztak be a diákok – galériával, videóval

Az ásotthalmi erdő mélyén elhagyatott hidegháborús katonai bunkerek rejtőznek. Az erdészeti iskola diákjai mérőszalaggal felszerelkezve fedezték fel az egyik bunker, egy lőszerraktár felépítését. A cél egy 3D-s mo­dell megalkotása és egy digitális archívum létrehozása.

Elhagyatott katonai bunkereket rejt az ásotthalmi erdő. Majd 630 kilométeren, Lentitől Algyőig húzódott az egykor nem hivatalosan Rákosi-vonalnak is nevezett délvidéki erődrendszer. Tito Jugoszláviája, vagy a NATO támadása ellen védte volna az országot, de soha nem használták katonai célokra. Az elmúlt tanévekben az erdészeti iskola diákjai térképezték fel és takarították ki az Ásotthalmon és annak külterületén található bunkereket. Kedden ismét útra keltek, most egy lőszerraktárat kerestek fel. 

bunker
Látogatás a lőszerraktárban. Az ásotthalmi hidegháborús bunker az erdészeti iskola diákjainak segítségével kel újra életre. Fotó: Karnok Csaba

Bunker a múltból – egy elfeledett erődrendszer

A bunker néhány perc sétára található az iskolától, valakinek az udvarán, akitől engedélyt kértünk la látogatásra. Útközben Bánhidy Zoltán osztályfőnök és kollégiumi nevelőtanár elmondta, hogy az erdő mélyén egy ötvenes évekből származó hidegháborús bunker rejtőzik, amely most különleges kutatás tárgyává válik. A diákok mérőszalaggal felszerelkezve nemcsak feltérképezik az építményt, hanem egy háromdimenziós makettet is készítenek róla.

Diákok kutatják az ásotthalmi bunkereket

– Ezt már egy ideje tervezzük, és reméljük, hogy most végre meg is valósul. Ha a kísérlet sikeres lesz, akkor Ásotthalmon további 25 hasonló bunker feldolgozását is célul tűzzük ki. A diákok számítógépen megalkothatják a 3D-s modelleket, miközben történelmi ismereteiket is bővítik – mondta az ötletgazda. A diákok által most vizsgált bunker egy különleges típus, amit a bunkerkutatók „koporsós” formájúnak neveznek. A belső térben derékmagasságban kétoldalt egy-egy magas padka található, aminek pontos funkciója máig nem teljesen tisztázott. Feltételezések szerint lőszerraktárként szolgálhatott. A projekt nemcsak a múlt egy szeletét hozza közelebb a fiatalokhoz, hanem egyfajta élményalapú tanulásként is funkcionál, amely során a diákok aktívan részt vesznek a történelmi emlékek dokumentálásában. A kezdeményezés hosszú távú célja, hogy a helyi bunkereket egy digitális archívumban is megőrizzék, ami akár turisztikai célokat is szolgálhat.

Digitális archívum a hidegháborús emlékek megőrzésére

A bunkerhez vezető lejtő zamatos turbolyától csúszós. Három alacsony ajtón át kell bemászni az alacsony belmagasságú, sötét és hűvös bunkerbe. Bánhidy tanár úr hozzáteszi, hogy korábban tele volt szeméttel, amit három évvel ezelőtt diákokkal takarítottak ki. A fiatalok előbb mérőszalaggal mérik le a helyiséget, aztán egy lézeres távolságmérővel ellenőrzik a kapott adatokat. Azt tervezik, a jövőben a többi bunkert is feltérképezik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában