2025.04.08. 18:25
Ezzel a fejlesztéssel orvostörténelmet ír Szeged – galériával
Rákgyógyításhoz használt radioaktív gyógyszerek gyártását teszi majd lehetővé a SZTE új intézménye, melynek alapkövét kedden tették le. A Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központ egy év múlva kezdi meg működését.
A Szegedi Tudományegyetem évtizedek óta a nukleáris medicina kutatási és diagnosztikai tevékenységeinek élvonalában jár, egy most induló beruházásnak köszönhetően azonban nemzetközi szintű ellátást tud majd biztosítani a régió betegeinek. Kedden tették le az alapkövét a SZTE Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központnak, mely radioizotópok előállítását, majd ezekből radiogyógyszerek gyártását teszi majd lehetővé.

Hárommilliárd forintos beruházás kezdődik
Rovó László úgy fogalmazott, hiánypótló készülék kerül hamarosan a városba. A SZTE rektora emlékeztetett: Magyarországon elsőként Szegeden vezették be előrehaladott prosztatarákos megbetegedések kezelésére a ciklotron kezeléseket. A ciklotron nem más, mint egy részecskegyorsító, mely pontosabb tumor-irtást tesz lehetővé. Az ezen alapuló terápia célja, hogy a sugárzás a legrövidebb úton és csakis a rákos sejteket érhesse.
Fendler Judit, a SZTE kancellárja elárulta, régóta gondolkodtak a ciklotron koncepción, költségei miatt azonban eddig nem valósult meg.
– Hárommilliárd forintos fejlesztésről van szó, melyben építkezés és eszközbeszerzés is van. Ezt az egyetem az RRF források megérkezésének hiányában saját költségvetésből finanszírozza. Ha azonban az uniós pénzeket mégis megkapjuk, a pályázatot úgy írtuk meg, hogy arra ezt el tudjuk számolni – tájékoztatott Fendler Judit. Hozzátette: olyan eszközt vásárolnak, mely az oktatás, kutatás és gyógyítás során is használható.
– Ráadásul a piac részéről is nagy az igény radioaktív farmakonok szállítására, ebben pedig az SZTE lesz ár-érték arányban a legjobb. Vagyis a beruházás önfenntartó lesz – tette hozzá.
A ciklotron beruházással nemzetközi színvonal lesz biztosított Szegeden
Pávics László, SZTE Nukleáris Medicina Intézet igazgatója úgy fogalmazott, már megújult a gépparkjuk, kialakítottak egy terápiás részleget, a ciklotron beruházással pedig teljessé válik az intézmény nemzetközi színvonalúvá fejlesztése.
– A ciklotron radioaktív izotópot állít elő, melyeket diagnosztikai célra tudunk felhasználni. De alkalmas lesz arra is, hogy megtervezzük a későbbi terápiákat. Vagyis nem csak a rutineljárásokhoz gyártunk készítményeket, a kutatórészlegben újakat is tudunk fejleszteni. Jelenleg körülbelül 6-7 olyan készítménynek az automatizált gyártása válik lehetővé, amit mi be szeretnénk vezetni. Ezek elsősorban diagnosztikai célra lesznek használhatók, tehát különböző betegségek kimutatására lesz lehetőség
A központ alapkövét kedden tették le a Leányszállás közben és a tervek szerint egy év múlva adják majd át.
Rákgyógyításhoz használt radioaktív gyógyszereket gyártó SZTE-s intézmény
Fotók: Karnok Csaba