Programok

2025.04.08. 07:30

Egyetem és falu fogott össze, új korszak kezdődik

A közelmúltban számoltunk be arról, hogy a Szegedi Tudományegyetem és Ruzsa közös úton is jár. Az együttműködés közös programokról, projektekről szól, azt nézzük meg, mit takar ez.

Ruzsa idén 75 éves, és a születésnap alkalmából több rendezvényt tartanak. A nyitó eseményen – mint arról lapunkban is beszámoltunk – a művelődési házban megállapodást írt alá Ruzsa és a Szegedi Tudományegyetem nevében Sánta Gizella polgármester és Fendler Judit, az SZTE kancellárja. Megnézzük, mit takar ez az országban is egyedülálló társadalmi felelősségvállalási együttműködés, ami a Bálint Sándor Jólléti Program nevet viseli.

együttműködés
Alig egy hete jött létre az együttműködés. Archív fotó: Török János

Együttműködés a jövőért

A Ruzsán indult program célja a lakosság életminőségének javítása, egészségügyi és társadalmi jóllétének elősegítése, ami tartós és értékteremtő együttműködést, közös munkálkodást jelen, hosszú távon is hozzájárulva a település fejlődéséhez. Első lépésként az ország egyetlen államilag támogatott szűrőkamionját vehették igénybe.

Egyedülálló program

A Bálint Sándor Jólléti Program 5 fő területre összpontosít: az oktatásra, a kutatásra, az egészségügyre, a szociális fejlesztésre, valamint a helyi gazdaság és agrárvállalkozások megerősítésére. Az SZTE szoros együttműködésben dolgozik a kiválasztott település önkormányzatával – esetünkben Ruzsával –, a térség országgyűlési képviselőjével, a kormányhivatal illetékes szerveivel és a helyi lakossággal. A ruzsai közösség – a község kiválasztását alapos előkészítő munka előzte meg, felmérve adottságait, lakóinak igényeit, az együttműködés lehetőségeit – és a település vezetése aktívan részt vesz a programok kialakításában.

További kezdeményezések

A következő hónapokban, a szűrőkamiont követően, számos további kezdeményezés valósul meg, köztük életmód- és egészségfejlesztő előadások, mentálhigiénés támogatás, agrárszakmai tanácsadások, egészségnapok óvodások és iskolások számára, valamint pedagógusoknak szóló okostanterem-képzések. A program alakításában kiemelt szerepet kap a ruzsai lakosok és intézmények visszajelzése.

Hosszú távú elkötelezettség

Az egyetem munkatársai és hallgatói a teljes időtartam alatt figyelemmel kísérik és elemzik a kezdeményezés hatásait, és az eredmények tükrében finomítják az elérhető szolgáltatásokat. A cél az, hogy a Ruzsán megvalósuló programok fenntartható módon támogassák a helyi lakosságot és hosszú távon hozzájáruljanak a jóllétük növekedéséhez, mind a munkában, mind a magánéletben. Az egyetem és a község közös munkája révén új típusú együttműködés valósul meg, amely irányt mutathat a vidéki közösségek támogatásában.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában