Gólya vándorlás

2025.04.12. 08:10

Sok gólya még nem érkezett vissza, megtudtuk, mi történt velük

A gólyák visszatérése minden tavasszal izgalmas esemény, ám az áprilisi fagyok és a szeszélyes időjárás idén késleltethetik a fészkekben való megjelenésüket. A gólyák hosszú vándorútjuk során hullámokban érkeznek vissza, sok tényező befolyásolja vonulásukat. A vármegyébe sem érkeztek még meg mindannyian, várják őket.

Folyamatosan, egyik napról a másikra érkeznek meg hosszú útjukról a gólyák. Nem mindegyikük érkezett még vissza Afrikából, mert a klímaváltozással járó extrém időjárási körülmények miatt egyre többször kell nagyobb kört megtenniük. A vármegyében sincs még itt az összes gólya, több településen is üresek a fészkek. 

gólyák
Nem mindegyik madár érkezett még vissza hazánkba, az extrém időjárási körülmények akadályozzák a gólyákat a vonulásban. Fotó: Török János 

Gólyák még nem érkeztek vissza 

Az áprilisi fagyok és a szeszélyes időjárás nem csak Magyarországon, hanem más európai, mediterrán országokban is kihívást jelentenek a természet számára. Sokan aggódnak a gólyák miatt, de a szakértők szerint nincs ok pánikra, minden a természet és az evolúció rendje szerint zajlik. A gólyák, mint minden hosszú távú vonuló madár, hullámokban érkeznek vissza afrikai telelőhelyükről. Nincs egy pontos dátum, amikor „meg kellene” érkezniük. Az időjárás, az életkor, és az útviszonyok is befolyásolják a visszatérés idejét: az idősebb madarak korábban indulnak és érkeznek, míg a fiatalabbak később.

Egy hosszú távú vonuló madárnak a változékony időjárási körülményeket különböző területeken kell átélniük. Észak-Afrikában például tavasszal nagyon erős passzát szelek fújnak. A madaraknak ilyenkor nagyobb kört kell megtenniük, kelet felé kerülnek mesélte Tokody Béla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület titkára. 

Idén az első gólya már egy hónapja visszatért, tehát az érkezés elkezdődött, a költés is beindult, csak kissé eltolódva történik mindez a madarak életében, de ez teljesen természetes. Nincs két egyforma madár, mindegyik a saját ütemében érkezik vissza hazánkba. Ez a természet és az evolúció rendje. Viszont a klímaváltozással egyre inkább megfigyelhető, hogy bizonyos egyedek hamarabb érnek ide. 

Semmit sem tehetünk annak érdekében, hogy a gólyák hamarabb kezdjenek fészkelni a településeken. Tokody Béla szerint gyakran az emberi jóindulat okoz nagyobb kárt, mint hasznot. A közösségi médiában terjedő álhírek arra ösztönzik az embereket, hogy etessék a gólyákat, azt állítva, hogy ez segít nekik hamarabb visszatérni. Ez azonban teljesen téves, hiszen etetéssel nem lehet elősegíteni a gólyák korábbi érkezését.

Inkább abban tudunk segítségükre lenni, hogy ezekben az aszályos időszakokban mesterséges vízlelőhelyeket teremtünk nekik. Béla elmondta, hogy minden kistelepülésnek van olyan csatornája, ahol néhány hektáron ki lehet alakítani olyan vizes területet, ami tökéletes szaporodási helyet nyújt a békáknak, a gólyák fő táplálékának. Sőt, ezért pénzt is lehet kapni az államtól. Sokan éltek már ezzel a lehetőséggel, Zsombó mellett már van ilyen lelőhely, csupán csak négy fadeszka kellett hozzá. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában