Száj- és körömfájás

2025.04.11. 08:10

Megdöbbentő következménye lett a vírusnak, erre sokan nem számítottak

A gazdák mindent megtesznek, hogy az állományuk ne fertőződjön meg, de ez nem biztos, hogy elég. Akár a szél is beviheti a vírust egy telepre, ezért az előírások betartásán túl még óvatosabbak a juhtenyésztők – így összegezte a száj- és körömfájás járvány miatti jelenlegi helyzetet Holló Mátyás, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége elnöke.

Tájékoztatása szerint a juhtenyésztők nagy részét inkább közvetve érinti a jelenlegi helyzet. Juhállományban nem fordult még elő itthon a vírus. A juhtenyésztők azonban nem dőlhetnek hátra.

juhtenyésztők
A juhtenyésztők is mindent megtesznek, a kötelezően előírtakon felül is, hogy megelőzzék a száj- és körömfájás vírus bekerülését a telepükre. Illusztráció: Shutterstock

Nem örülnek a juhtenyésztők: az export is körülményesebb lett

Az árakra viszont óriási hatással volt a ragadós száj- és körömfájás járvány. A karácsonyi árakhoz képest hatalmas az árcsökkenés, körülbelül 25-30 százalékkal kevesebbet kapnak, az élőbárányt jelenleg kilónként 2500-2600 forint helyett 1850 forintért veszik.

– Az export is körülményesebb, akár óránként is változhatnak, hogy például mit kérnek az olaszok. Ugyancsak probléma, hogy Romániában megjelent a kiskérődzők pestise, ők június 8-ig nem szállíthatnak élő állatot exportra, viszont vágott testet ők is exportálnak Olaszországba. Náluk még nyomottabbak az árak – mondta Holló Mátyás. A Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége elnöke második generációs juhtenyésztő, családi gazdaságukban dolgozik 1996-tól, a Bács-Kiskun vármegyei Uszód határában.

Még soha nem volt ennyiféle állatbetegség egyszerre jelen

A gazdálkodók óvatosak, a kitörési pontoktól távol is.

– Ha van fertőzésveszély, ha nincs, az állategészségügyi előírásokat be kell tartani. Ez most hatványozottan előtérbe került és sok mindent pluszban is vállalnak a tenyésztők, hogy megelőzzék a bajt – említette meg. Arról is beszélt, hogy amióta a mezőgazdaságban dolgozik, még soha nem volt ennyiféle állatbetegség jelen az országban.

Átülnek az autóba, lábzsákkal szállnak ki

– Nálunk például nem léphetnek most be a telepre a tenyészállat vásárlók. Én például kint találkozom a tenyészállat vásárlókkal a falu szélén, átülnek az autómba, lábzsákkal szállnak ki. A telepen kiválasztjuk a megvásárlandó jószágot, amit a saját járművemmel viszek ki a falu szélére és ott adom át. Ugyanígy volt a bárányszállításnál is. Nem engedtük be a telepre a kamiont, Uszod határában pakoltuk fel a szállító járműre – sorolta az elnök az óvintézkedéseket.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában