2025.04.13. 13:50
A kiskocsmák méltóságát vissza kell állítani a vármegyei TÖOSZ elnök szerint
Jelentős változások várhatók a falusi szolgáltatások terén: 2026. január 1-jétől kibővítik a falugondnoki szolgálatba bevonható települések körét, emelkednek az önkormányzati dolgozók bérei és a kocsma-program is beindul. A TÖOSZ vármegyei elnöke üdvözli a döntéseket.
Gulyás Gergely, miniszterséget vezető miniszter bejelentette, hogy a helyhatóságoknál dolgozók járandóságát 2025. július 1-jével 15 százalékkal, 2026. január 1.-től szintén 15 százalékkal emelik meg a tízezer fő alatti településeken. Szabó István, a TÖOSZ vármegyei elnöke szerint az önkormányzatok erőn felül teljesítenek, ezért örül a bejelentett pozitív változásoknak. Emellett kérdeztük az elnököt a kocsma-támogatásról és a falugondnoki szolgálatról is.

Érkezik a béremelés
– Nagyon régóta küzdünk már a TÖOSZ-szal, hogy az önkormányzati köztisztviselői béreket emeljék, hiszen már nagyjából 20 éve hozzá sem nyúlt senki ezekhez. Az önkormányzatok erőn felül próbálják a dolgozóik fizetéseit szinten tartani, azonban ehhez a forrást nem kapjuk meg. Most azonban a kérésünk meghallgatásra talált, aminek örülünk. Bizakodó vagyok továbbá, hogy a következő etap a kormányhivatalok dolgozóit is érinti, hiszen ők sem kaptak béremelést nagyjából 5-6 éve. A versenyképességhez ez is hozzátartozik, az állam úgy tud jól működni, hogyha a dolgozói, akik ellátják ezeket a feladatokat, meg vannak elégedve – fogalmazott Szabó István.
A TÖOSZ üdvözli a falugondnoki szolgálat kiterjesztését
A falugondnoki szolgálat évtizedek óta kiemelt szerepet játszik a kistelepülések életében, különösen ott, ahol hiányoznak a helyben elérhető közszolgáltatások, például az egészségügyi ellátás, a tömegközlekedés vagy az adminisztratív ügyintézés lehetősége.
– A jelenleg csak az ezer fő alatti lakosságszámmal rendelkező községekre kiterjedő rendszer a jövőben már az 1500 főnél nem nagyobb településeket is lefedi. Azt gondolom, hogy ez nagyon jó kezdeményezés, hiszen az 1000 és 1500 fő közötti települések feladatellátásai és problémaköre igencsak hasonló. Egy 800 fős településen is hasonló feladatok vannak, mint egy 1400 fős településen, és azzal, hogy ezek a települések, ezek a falvak is kapnak egy ilyen lehetőséget, nagyban segítik a lakók életét. Külön öröm, hogy a kormány bejelentette, hogy emelik a falugondnoki normatívát, vagyis az állami támogatás mértékét, amelyet az önkormányzatok a szolgáltatás fenntartására fordíthatnak. Ez hozzájárul a falugondnokok munkakörülményeinek javításához, illetve a szolgálat korszerűbb eszközökkel való ellátásához – véli a TÖOSZ vármegyei elnöke.
Vissza kell adni a kocsma rangját
– Úgy látom, hogy átalakult a kocsma fogalma a kistelepüléseken, az elmúlt 40 évben igencsak ledegradálták ezeket a közösségi tereket. Az 50-es, 80-as évek között ezek a kocsmák voltak a nagy találkozások, a nagy beszélgetések, vagy akár politikai viták színterei. Mára azonban ez megváltozott, ami nagy baj. Ezt érdemes visszaállítani, ugyanis ha a fiatalok is megtalálják ott a számításukat, a kikapcsolódási lehetőségüket – és most nem az alkoholfogyasztásról, lezüllésről van szó –, kulturált körülmények között kávét, egy sört, egy üdítőt, egy hamburgert, egy pizzát el tudnak fogyasztani, akkor a kulturált közösségi életet vissza lehet állítani. Ezért is gondolom, hogy jó ötlet a falusi kocsmák támogatása – fejtette ki Szabó István.