2025.04.08. 18:20
Anyám tyúkját is be kellene jelenteni, akkor is, ha a hatodikon lakik
Csongrád-Csanád vármegyében összeírják a baromfiállományt. Ennek az az oka, hogy a madárinfluenza évente többször is előfordul a vármegyében. Akinek 1 tyúkja van, azt is kérik bejelenteni. Kérik, tehát nem kötelező, nem lesz szankció, vagy büntetés. A járványügyi védekezést segítheti a baromfiállomány számbavétele.
A teljes Csongrád-Csanád vármegyei baromfiállomány összeírásában kéri a lakosság segítségét a kormányhivatal. A dél-alföldi régiót az utóbbi időszakban évente 1-2 járványhullámban nagy kórokozó képességű madárinfluenza sújtotta, jelentős károkat okozva az állattartó gazdaságok üzemeltetőinek. A járványügyi védekezés hatékonyságát növelheti a baromfiállomány számbavétele – áll a kormányhivatal közleményében.

Bejelentő lapot készítettek
A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a vonatkozó jogszabályok alapján kell a baromfiállományt összeírni. A nem kereskedelmi, vagyis háztáji állományok nem minden esetben szerepelnek az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek nyilvántartásaiban, de a hatékony járványkezeléshez ezek adataira is szükség van.
A kormányhivatal az állományok hatékony számba vétele érdekében állomány-bejelentő lapot készített, ez egyébként egy esetleges kártalanítási eljáráshoz is jól jöhet a baromfitartóknak. A bejelentő dokumentum a kormányhivatal hirdetményei között érhető el.
Madárinfluenza: vármegyénkben március közepén volt utoljára kitörés
A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal arra kéri a lakosságot, hogy április 30-ig tegyék meg a baromfitartásra vonatkozó bejelentésüket, majd ezentúl minden év február 1. és március 1. közötti időszakban. A bejelentő lapot postai úton a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal ÉBÁFO 6724 Szeged, Vasas Szent Péter u. 9. sz. alatti címre vagy elektronikus úton a [email protected] funkcionális e-mail címre lehet küldeni.
Vármegyénkben legutóbb március közepén Csengelén ütötte fel a fejét a vírus. Akkor 1400-as tömőlúd állományt kellett felszámolni.
A Nébih honlapján elérhető, április 1-jén frissített adatok szerint Csongrád-Csanád vármegyében jelenleg Balástyán, Csengelén, Csongrádon, Forráskúton, Földeákon, Hódmezővásárhelyen, Kisteleken, Ópusztaszeren, Pusztaszeren, Szentesen, Üllésen védőkörzetet rendeltek el, Bakson, Balástyán, Bordányban, Csanyteleken, Csengelén, Csongrádon, Dócon, Felgyőn, Forráskúton, Földeákon, Hódmezővásárhelyen, Kisteleken, Makón, Maroslelén, Nagytőkén, Óföldeákon, Ópusztaszeren, Pusztamérgesen, Pusztaszeren, Ruzsán, Sándorfalván, Szentesen, Tömörkényben és Üllésen pedig megfigyelési körzetet.
Amit lehet, megtesznek, hogy elkerüljék a járványt
Székkutason Rostás Péter gazdálkodó is tart néhány tyúkot, kizárólag a a családjuk tojás- és baromfihús szükségletére. Tőlünk hallott először a kormányhivatal kéréséről. Elmondta, a családjuk amit lehet, megtesz azért, hogy náluk ne betegedjenek meg a baromfik. Például nem visznek be a tanyára máshol vásárolt élő baromfit, saját kotlókkal költetik a ki a tojásokat.
- Ennek ellenére ki vagyunk téve az esetleges fertőzésnek, hiszen felénk rengeteg a vonuló vadmadár és nem tudni, vannak-e közöttük fertőzöttek – mondta a gazdálkodó.