2025.04.17. 06:20
Nem fognak kezet, nem veregetik egymás vállát és még az utat is lezárták
Nincs pacsi, kézfogás, vállveregetés. Van viszont kerékfertőtlenítő, fertőtlenítő kapu és lezárt út. Még a madarakat is hangágyúval üldözik el a telephely környékéről. A Nagymágocsi Farmer Kft. és az önkormányzat mindent megtesznek, hogy távol tartsák a ragadós száj- és körömfájás vírust. A mezőgazdasági vállalkozásnak 600 tejelőmarhája van, illetve azok szaporulata és 250 anyabirkája. 70 dolgozó maradna munka nélkül, ha bekerülne a telepre a vírus.
Nagymágocs önkormányzata forgalomkorlátozást vezetett be az Erzsébet úton. Ez a lapistói és a fábiánsebestyéni utat összekötő önkormányzati tulajdonú mezőgazdasági út. Az útra kizárólag a célforgalom hajthat be, a dolgozók, a környék tanyatulajdonosai és a Farmer Kft. telephelyére érkező szállítók. A ragadós száj- és körömfájás járványtól szeretnék megóvni az állattelepet.

Csak az hajthat be, akinek ezt megengedik
– Az utat továbbra is használhatják az útvonal melletti tanyák tulajdonosai és a termőföldjüket arra megközelíteni tudó gazdálkodók. Mindenki más számára tilos az útra ráhajtani, ameddig a ragadós-száj- és körömfájás okozta problémák meg nem szűnnek Magyarországon – mondta lapunknak Szebellédi Endre, Nagymágocs polgármestere. A tanyás gazdáknak és a földjükre igyekvőknek tilos megállni ezen az úton.
– A magunk eszközeivel szeretnénk mindent megtenni, hogy a száj- és körömfájás betegség ne jusson be a 70 dolgozót foglalkoztató telepre – mondta a polgármester.
A korlátozásról értesítették a rendőrséget is, akik az útvonalat kiemelten ellenőrizik a következő időszakban. Akik a korlátozás ellenére indokolatlanul hajtanak be az útra, szabálysértést követnek el.
Szigorú szabályokat vezettek be, hogy ne jusson be a telepre a ragadós száj- és körömfájás vírus
Szebellédi Endre hangsúlyozta, lehet, hogy túlzott óvatosságnak tűnik ez az intézkedés, hiszen az ország túlsó részét érintette a ragadós száj- és körömfájás vírus, de a Farmer Kft. a település egyik legnagyobb foglalkoztatója és a helyi közösségi ellátórendszer fenntartója. Ezért is kérik a lakosság megértését és az együttműködését a megelőzés érdekében.
– Megpróbáltuk szinte hermetikusan lezárni az állattartó telepünket. Kizárólag csak azok léphetnek be, akik ott dolgoznak, az átöltözéssel, lábbeliváltással, kézfertőtlenítéssel kapcsolatos szigorú szabályok betartása mellett. Az erőgépek és szállítók kerékfertőtlenítőn és fertőtlenítő kapun hajtanak át. A tejes autók nem gurulhatnak be a telepre, hanem fertőtlenítés után kívül kell megállniuk – tudtuk meg Horváth Gyulától, a Farmer Kft. ügyvezetőjétől.
Még a madarakat is távol tartják
Hatalmas harcot folytatnak a rágcsálók és a madarak ellen is.
– Gázágyúkat üzemeltetünk, madárfantomokat helyeztünk ki, ahová csak lehet, ultrahangos madárriasztókkal is védekezünk. Attól félünk, hogy az átvonuló madarak is behozhatják a vírust a tollukon. A szarvasmarháink, juhaink érdekében megpróbáljuk most a telephelyünk környezetéből kiszorítani őket – tudtuk meg Horváth Gyulától, aki azt is elmondta, ugyanúgy, mint a covid idején, most a dolgozók között nincs pacsi, kézfogás, vagy vállon veregetés sem a telepen.
A Nagymágocsi Farmer Kft. 600 tehenet és azok szaporulatát tartja, illetve 250 anyabirkát. Az agrárcég 70 dolgozót foglalkoztat. Horváth Gyula elmondta, minden dolgozójuk nagyon komolyan veszi a szigorításokat, mindenki érzi a tétet. Nem szeretnék elveszíteni az állatállományukat, ami a munkahelyek megszűnésével is járna, hiszen senki nem tudja, hogy hogyan lehet egy olyan telepet újraindítani, ahol le kellett ölni az összes állatot.
– Nem is ezen kell gondolkodnunk, hanem meg kell védenünk a telepet! – jelentette ki az ügyvezető.