2025.05.14. 16:12
A felnőttek voltak a középpontban ÁGOTA falván, ahol különleges szakmai konferenciát tartottak – galériával
Megkezdődött a szegedi székhelyű ÁGOTA Közösség négynapos országos gyermekvédelmi konferenciája. Soha nem látott számban érkeztek a Bács-Kiskun vármegyei ÁGOTA Falván rendezett szakmai eseményre a gyermekjóléti alapellátásban és a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozók, valamint az állami, az egyházi és a civil fenntartók képviselői.
Idén is tartalmas programmal rajtolt el a Szeged-Csanádi Egyházmegye fenntartásában működő Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Országos Egyházi Módszertani Intézményrendszere és az ÁGOTA Alapítvány közös szakmai rendezvénye, az ÁGOTA Országos Gyermekvédelmi Szabadegyetem és Konferencia. A több mint egy évtizedes hagyományokkal rendelkező tudásmegosztó rendezvény idén megújult. A szervezők továbbra is nyilvános fórumot kívánnak biztosítani a tájékozódásnak, a szakmai párbeszédnek és a közös cselekvésnek. Ám a rendezvény ebben az évben négy naposra bővült és most először a közösség Bács-Kiskun vármegyei gyermekvédelmi komplexuma, ÁGOTA Falva ad neki otthont. Összesen 2500-an vesznek részt a programon: a gyermekjóléti alapellátásban és a gyermekvédelmi szakellátásban dolgozók, valamint az állami, az egyházi és a civil fenntartók képviselői.

Interaktív workshoppal is vár az ÁGOTA
Az ÁGOTA Közösség nagyszabású rendezvényén kedden jelen volt Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára is. Többek között arról beszélt, hogy a gyermekvédelem elmúlt évének meghurcoltatása után rendkívül fontos, hogy legyen helye a korrekt szakmai párbeszédnek.
Kothencz János, az ÁGOTA Közösség vezetője hangsúlyozta, hogy a konferencia történelmi jelentőséggel bír, ugyanis sosem volt még lehetőség arra, hogy gyermekvédelmi szakemberek egy helyszínen több napon keresztül találkozzanak, és osszák meg egymással tapasztalataikat.
– Az a célunk, hogy tanuljunk egymástól. Erre minden lehetőség adott, a konferencia programjában ugyanis 26 plenáris előadás, 8 szekció előadás és 2 pódiumbeszélgetés is szerepel. Emellett 20 interaktív workshopra és 16 szakmai műhelyre várjuk a szakembereket, amelyek az aktív közreműködésükre építenek. Minden kolléga egy érték, ezért fontos odafigyelnünk arra, hogy ne csak a gyermekeket, hanem a velük foglalkozó felnőtteket is támogassuk – mondta.
Az eseményre a gyámok, nevelőszülői tanácsadók, alapellátásban dolgozók mellett nevelőszülők is érkeztek. Az első nap előadásait a gyermekvédelmi szakellátás hitéleti aspektusait középpontba helyező pódiumbeszélgetéssel zárták. Ezt követően a szakemberek interaktív workshopokon és szakmai műhelyeken vehettek részt. Ezáltal olyan izgalmas területekbe nyertek betekintést, mint a sportmanji, a playback színház vagy a szociális cirkusz.