2025.05.14. 12:23
Három áramütött áldozat a szerelmi dráma vége – képekkel
Három gólya pusztult el Hódmezővásárhelyen, a Marosleli úton. Mindhármukat agyonütötte az áram. A közelben lakó Dunai József figyelemmel kísérte az életüket. A férfit megviselte a gólyák halála. Megadta nekik a végtisztességet, a gólyapár és a kajtár gólya a virágoskertjében talált örök nyugalomra.
Dunai József több mint egy évtizede kíséri figyelemmel a gólyák életét, Vásárhelyen minden fészek helyét ismeri. Már az ő tanyájának kéményén is van fészek, tizenegy év után most először költ ott egy gólyapár.

A gólyapár későn érkezett, erővel próbáltak fészket szerezni
– A Maroslelei úton, van egy 20 kilovoltos trafóoszlop, az alatt feküdt a gólyapár. Jobb híján oda szerettek volna fészket rakni. A szolgáltatót többször is értesítettük erről. Harmadik próbálkozásra helyeztek fel olyan megoldást, ami a jövőben megakadályozza, hogy leszálljanak oda a gólyák. Ez azonban a gólyapáron már nem segít – mondta Dunai József, akinek a hobbija, hogy figyeli a hódmezővásárhelyi gólyák életét. Az elpusztult gólyapárról is sokat tudott.

– Körülbelül 250 méterre van a tanyám attól a helytől, ahol a két nagymadár elpusztult. Későn érkeztek, ezért nagyon igyekeztek a fészekrakással. A többiek ugyanis már költenek, sőt, a márciusban érkezett gólyaszülők már etetik a fiókáikat. A tanyámon is van egy gólyafészek, ami foglalt. Szegény elpusztult gólyapár többször is megkísérelte elfoglalni ezt a fészket, de a „bennlakók” nem hagyták. Szó szerint ment a fészekharc, amit hatalmas kelepelés kísért. Így nem maradt más számukra, mint a magasfeszültségű oszlop, oda akartak fészket építeni. Ez azonban vesztüket okozta – tudtuk meg Dunai Józseftől.
A szingli gólya csábításba kezdett
Néhány méterrel arrébb elpusztult egy kajtár gólya is. Azokat a gólyákat nevezik így, amelyek már ivarérettek, de még nincs párjuk. A gólyafiú meg szerette volna szerezni a gólyalányt, hevesen udvarolt neki, vagyis szinte már egy szerelmi háromszög alakult ki. Hogy sikerült volna-e a hódítás, ez már sohasem derül ki, mert a szingli gólyát is agyonütötte az áram. Józsefet nagyon megviselte a három gólya halála, a saját virágoskertjében temette el őket.
Dunai Józsefet 13 éve ejtette rabul a gólyák élete. Azóta hobbijává vált a megfigyelésük.

– A munkahelyem, a porcelángyár egyik kiszuperált kéményen nap mint nap láttam a gólyákat, hogy hogyan csinosítgatták a fészküket, hallgattam a kelepelésüket. Sok éven keresztül ott költöttek. Nagyon megszerettem őket. Ezen felbuzdulva, 2014-ben, a tanyám nagykéményére egy fészektartót helyeztem fel, hátha oda is költözik egy pár. Tizenegy évet kellett várnom, mert idén költenek először gólyák a kéményemen. Megérte a várakozás. Közelről láthatom őket, már a kelepelésüket is értem, például ha visszatér a gólya a párjához a fészekre, akkor hogyan üdvözlik egymást, vagy hogyan próbálják távol tartani a betolakodót.
Megfigyeli, nyilvántartja a fészkeket
József a porcelángyári gólyák megfigyelése során úgy döntött, minél többet szeretne tudni a gólyák életéről. Utánaolvasott. A Magyar Madártani Egyesület adatbázissal rendelkezik is a gólyafészkekről. Ez alapján Vásárhelyen is megkereste a fészkeket. Feltűnt neki, hogy pontatlan az adatbázis. Megfogadta, a következő évben, tavasszal feltérképezi az összes vásárhelyi gólyafészket és üres fészektartót. Ebből összesen 46 volt. Beküldte a javításokat, pontosította az adatokat. Közben arra is rájött, hogy a gólyafészkek keresésére a Google utcatérkép is kiválóan alkalmas, ezzel a módszerrel már a megyében, sőt, az országban is keresett meg gólyafészkeket. A környékbeli településekre is van, hogy elbiciklizik a fészkek felkutatása érdekében.
– Tavaly Vásárhelyen egy fészekben, a Temesvári és a Maros utca sarkán összesen hét gólyát, két felnőttet és öt fiókát fotóztam le, ők voltak a csúcstartók, a legnagyobb család – említette meg József. Kiemelte, tapasztalata szerint kevés a fészkelőhely, több fészektartót kellene kihelyezni, de nagyobb átmérőjűeket, mint amiket az áramszolgáltató szokott.