2025.05.23. 13:50
Zaklatta, boxerrel ütötte osztálytársát egy fiú, az áldozat édesanyja küzd az igazukért
Osztálytársak, szülők és tanárok is tudtak a nyolcadikos fiú problémájáról, mégsem segített neki senki. Az iskolai zaklatás egyre gyakoribb, most egy szegedi édesanya mesélte el, hogyan söpörték szőnyeg alá fia hosszú ideje tartó kálváriáját.
Az iskolai zaklatás - divatos nevén bullying - ma már szinte mindennapos jelenség az oktatási intézményekben. A bántalmazó célja minden esetben a testi vagy lelki fájdalom okozása, vagyis jó esetben "csak" személyesen vagy az online térben szidja, alázza áldozatát, rossz esetben viszont akár tettlegesen is bántalmazza. A problémát, miszerint gyerek okoz testi vagy lelki sérülést gyereknek, sajnos még mindig nem képes kezelni sem az oktatási rendszer, sem a társadalom. Erre jó példa egy szegedi fiú esete, akit több hónapos szenvedésétől csak az ment meg hamarosan, hogy elballag iskolájából. Édesanyja mesélte el lapunknak hosszú ideje tartó kálváriájukat, azzal a reménnyel, hátha felhívja a problémára a figyelmet.

Beígértek neki egy nagy verést
– Hosszabb ideje furcsán viselkedett már a fiam: szótlan volt, rosszkedvű. De bármikor kérdeztem, azt mondta, nincs gond – kezdte történetét az édesanya, akinek nevét szándékosan megváltoztattuk, Ildikóként fogjuk emlegetni. – Bár volt bennem némi rossz érzés, betudtam annak, hogy kamaszodik, illetve nyolcadikosként kezd izgulni a felvételi miatt. Aztán januárban a fiam barátjának édesanyja azzal hívott fel, hogy tudjak róla: a fiamnak beígértek egy nagy verést.
Ildikó ternészetesen azonnal rákérdezett fiánál a történtekre, ő azonban igyekezett bagatelizálni a dolgot. – Utólag kiderült, hogy akkor már annyira félt osztálytársától, hogy inkább védte, nehogy még nagyobb bajba kerüljön – mesélte Ildikó, akit azonban nem hagyott nyugodni a történet. Végül a fia telefonjából, az online térben folytatott beszélgetésekből derült ki számára, milyen komoly a dolog.
Többen tudtak a konfliktusról, mégsem segített senki
A nyolcadikos fiút amellett, hogy osztálytársa megszégyenítette, rendszeresen meg is verte - például a tornaöltözőben, ahova a testnevelés tanárnő sosem ment be. Volt, hogy boxerrel ütötte. Természetesen mindig olyan helyen, ahol a ruha eltakarta, így fordulhatott elő, hogy Ildikó sem vette észre a nyomokat.
– Amikor találkozót kértem az osztályfőnöktől, kiderült, hogy ő is tudott arról, hogy a két fiú között komoly nézeteltéresek vannak, ahogyan több diák is hallotta, hogy fenyegetik a fiamat. Utóbb kiderült, hogy néhány szülőhöz is eljutott már ennek a híre, mégsem tett senki semmit. Sokakat felelősnek tartok tehát azért, hogy ez ilyen hosszú ideig folyhatott – mondta az édesanya.
Ildikó természetesen igazgató, sőt tankerületi vezető elő vitte az ügyet, de mint mondta, folyamatosan azt érezte, nem megoldani, hanem elhúzni akarják az ügyet, hiszen a ballagással az magától is "megoldódik".
– Január óta keresem az igazunkat, de még mindig nem mondták ki, hogy a másik fiú bármi rosszat tett volna. Nem emelték ki az osztályból sem, nekem kellett volna elvinnem máshova a fiamat, ha biztonságban akarom tudni. Én azonban nem elmenekülni akartam a probléma elől, hanem kiharcolni, hogy oldják meg. Ez ugyanis mással is megtörténhet. De azt tapasztaltam, hogy inkább a szőnyeg alá söprik az ilyen ügyeket – fogalmazott Ildikó.
Iskolai zaklatás esetén ne az áldozat szégyellje magát
A szegedi édesanya azóta pszichológushoz hordja fiát, aki megállapította, nem provokálta és nem volt erőszakos a másik fiúval szemben, kipécézett áldozat volt, akin sem tanárai, sem környezete nem segített.
– Csak remélni tudom, hogy fiam mostanra a szakember segítségével megtanulta, hogy áldozatként nem szégyellnie kell magát, hanem segítséget kérni – mondta Ildikó, aki szerint ezt tanítani is kellene az iskolákban, hiszen egyre gyakoribb jelenségről van szó, mely bárkit érinthet.