2025.05.19. 14:50
Karikó Katalin élete most tárlaton is megelevenedik
A SZTE Klebelsberg-könyvtár gyűjteménye Bécsbe költözött. Az Orvostörténeti Múzeumban nyitották meg a Karikó Katalin életéről szóló kiállítást.
Karikó Katalin életéről és kutatásairól nyílt kiállítás Forever Forward (Örökké előre) címmel hétfőn a Josephinumban, a Bécsi Orvostörténeti Múzeumban. Markus Müller, a múzeumot fenntartó Bécsi Orvostudományi Egyetem rektora úgy fogalmazott, Karikó Katalin a tudomány ikonja, és egyben egyedülálló példaképe a kitartásnak.

Karikó Katalin személyes tárgyai is helyet kaptak
Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem professzora a megnyitó alkalmából rendezett sajtótájékoztatón elmondta, több mint 150 mRNS-technológián alapuló eljárás klinikai vizsgálata folyik, ezek több mint fele fertőző betegségekkel kapcsolatos, 20-30 százaléka pedig daganatos elváltozásokat céloz. Ez utóbbiak között vannak olyanok is, melyeknél az mRNS olyan antitestek fehérjéit kódolja, amely az immunrendszert segíti abban, hogy felismerje a daganatos sejteket, illetve az esetenként megjelölje az azok által termelt vegyületeket.
Arra a kérdésre, mi foglalkoztatja jelenleg, kifejtette, alig egy hete nyílt meg Szegeden egy antimikrobiális és a gombaellenes terápiák fejlesztését segítő új központ, amely kialakítását jelentős részben az általa elnyert díjakhoz járó támogatások tettek lehetővé. Egy klinikai vizsgálat elindítását is tervezi, ám ahogy fogalmazott, ennek részleteiről csak akkor szeretne beszélni, ha lesz mit mondani.
A Josephinumban május 31-ig megtekinthető tárlatot az SZTE Klebelsberg-könyvtár gyűjteményéből állították össze, amely anyagát – fotókat, dokumentumokat, a kutatáshoz kapcsolódó tárgyakat és elismeréseket - Karikó Katalin ajánlott föl egykori egyetemének. A tárolókban látható anyag bemutatja a tudós tanulmányait kisújszállási középiskolájában, illetve a szegedi József Attila Tudományegyetemen. Szerepel a kiállításon többek között a Jermy Gusztáv-díj, a Karikó Katalin középiskolája, a Móricz Zsigmond Gimnázium alapította természettudományos elismerés, melyet a kutató 1973-ban kapott meg, egy évvel korábban, mint Szent-Györgyi Albert. A tudós által elnyert több mint száz tudományos elismerés közül szerepel a többi közt a tárlaton a Wilhelm Exner-érem, melyet az Osztrák Iparszövetség adományozott Karikó Katalinnak 2021-ben.
A tervek szerint a kiállítás anyagát a közeljövőben más európai nagyvárosokban is bemutatják.

Élete első borversenyén zsűrizett, jobban izgult, mint egy közgyűlésen – galériával