2025.05.18. 12:00
Senki nem tudott róla, mégis elhozták a legnagyobb díjat Kiszomborra
Az országban idén egyedül Kiszombor kapta meg falvak kategóriájában az Önkormányzatok a Közművelődésért díjat. Az elismerést gazdag helyi kulturális élet elismeréseként a Magyar Népművelők Egyesülete ítélte oda a nagyközségnek.
– Számomra meglepetés volt, hogy a művelődési ház dolgozói megírták a pályázatot, az viszont nem lepett meg, hogy elnyertük a kitüntetést. Tudom, hogy milyen nagyszerű munkát végeznek – mondta Szirbik Imre kiszombori polgármester a díjátadás után. A Magyar Népművelők Egyesülete kiemelkedő közművelődést támogató és szervező tevékenységéért Önkormányzatok a Közművelődésért díjat adományozott a kiszombori önkormányzatnak. A kitüntetést az egyesület sárospataki vándorgyűlésén vette át Bordás István elnöktől a falu első embere; ez egy oklevelet és egy bronz emlékplakettet jelent. Idén a falvak kategóriájában az országban egyedül Kiszombor nyerte el a díjat.

A Magyar Népművelők Egyesülete díjazta az elhivatottságot
Az elismerésre pályázati úton lehetett jelentkezni. Az Ady Endre Művelődési Ház két munkatársa, Bódi Marianna és Zomboriné Szabó Klára úgy gondolta, a falu önkormányzata ezt megérdemelné, ugyanakkor az anyagot tényleg anélkül küldték be, hogy a községházán bárkinek is szóltak volna.
– A díjat községi, városi és fővárosi kategóriában olyan települések kaphatják meg, amelyek szívügyüknek tekintik a közművelődést, beleértve az intézmények fenntartását, fejlesztését az állami támogatáson túl, vagy a rendezvények szervezését – mondta Bódi Mariann. Példaként megemlíti: náluk szinte minden rendezvény ingyenes.
A rendezvények sikere mindig csapatmunka
A pályázati anyagban kérdőívet kellett kitölteni, illetve írásban és egy kisfilmben is összefoglalót kellett adni a helyi közművelődési életről. Mint ebben szerepel, a zombori könyvtár és a művelődési ház is megújult az utóbbi években, a minőségi, közösségépítő rendezvényekkel pedig igyekeznek minden korosztályt megszólítani. Az egyesület ezt méltányolta.
– A kulturális élet fő színtere a művelődési ház, de a rendezvények mögött mindig csapatmunka áll. És mindez tényleg nem működhetne az önkormányzat pozitív hozzáállása nélkül – mondta Bódi Mariann.