Turizmus

2025.05.17. 09:22

Tévedésből lett turistalátványosság, nem ott van, de mégis ez lehet a legmenőbb mélypont Magyarországon

Pályázatnak köszönhetően jelentős beruházásba kezdenek Tiszaszigeten. Megújulhat a Mélypont emlékhely, önkéntesek már megkezdték a munkát egy pad felújításával. Ferenczi Ferenc polgármester beszélt lapunknak a részletekről. Érdekesség, hogy hivatalosan már nem Tiszaszigethez, hanem Gyálaréthez köthető Magyarország legmélyebben fekvő pontja, de a turizmus miatt az emlékhelyet gondozzák, fejlesztik.

– Amikor a 2000-es évek elején elkezdtem dolgozni a tiszaszigeti önkormányzatnál, mint pályázatíró, az egyik legfontosabb turisztikai projektünk a Mélypont emlékhely fejlesztése volt – kezdte beszélgetésünket Ferenczi Ferenc, Tiszasziget polgármestere. Azzal folytatta: napjainkra a felújítása elengedhetetlenül szükségessé vált, mert az EuroVelo 13 nemzetközi kerékpárút-hálózat útvonalának fontos pihenője, megállóhelye lett. 

Mélypont emlékhely
Megújulhat a Mélypont emlékhely Tiszaszigeten. Fotó: tiszaszigeti önkormányzat

Mélypont emlékhely, turisztikai pályázat

– Településünk nevében köszönjük Mórahalomnak, hogy felvállalta a térségi aktív turisztikai pályázat vezetését és a Csongrád-Csanád Vármegyei Közgyűlés alelnökének, Csáki Bélának, hogy Tiszasziget elképzeléseit beépíthettük az elkészült pályázati projektbe – közölte a faluvezető. Tiszaszigeten a következő projektelemek valósulnak meg: a Mélypont emlékhelyig kiépítik a villamosenergia-hálózatot, megújul a pihenő épülete, higiéniai blokk, bográcsozó, parkoló és kerékpártároló épül, felújítják a kopjafát, és a község központjában kerékpáros szervizpont létesül.

– Idén várhatóan megtörténik a támogatási szerződés aláírása, elindul a tervezési folyamat, és remélhetőleg a közbeszerzési eljárást a jövő év első felében lebonyolíthatjuk. Célunk egy különleges és egyedi kerékpáros és aktív turisztika célállomás, pihenőhely kialakítása – fogalmazta meg Ferenczi Ferenc

Nem Tiszasziget?

Azon nem lepődünk meg, hogy az ország legmélyebben fekvő pontját az Alföldön találjuk. Az már érdekesebb, hogy a Tiszaszigetnél kijelölt legmélyebb pont tulajdonképpen pontatlan – olvashatjuk az interneten. Az 1980-as évek közepén hazánk összes nevezetes pontját – legészakibb, legdélibb, legkeletibb, legnyugatibb, legmagasabb, legmélyebb, sőt még az ország közepét is – meghatározták és emlékhelyekkel jelölték. Ekkor lett a legalacsonyabb pont Tiszaszigetnél 75,8 méterrel, ahova 1984-ben kopjafa került nádfedeles pihenővel, térplasztikával és kerékpártárolóval.

Viszont 2007-ben fordulatot vett a tiszaszigeti mélypont története. Az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékének kutatója, Szatmári József modern geodéziai, műholdas helymeghatározó mérésekkel kimutatta: a legmélyebb pont nem Tiszasziget mellett van, mert annak a magassága 76,7 méter, míg a Szegedhez tartozó Gyálarét és Röszke között, a Tisza árterében lévő lúdvári részen található az a 75,8 méteres hely, mely azóta Magyarország legalacsonyabb pontja. 

Mélypont emlékhely
Fotó: tiszaszigeti önkormányzat

Kiránduló hely

Így alakult ki az az érdekes helyzet, hogy az emlékhely és a földrajzilag pontos nevezetes hely elkülönül egymástól. Jelenleg a Központi Statisztikai Hivatal a földrajzi alapadatok felsorolásában az ország legmélyebb pontját 76 méteres balti tengerszint feletti értékkel Gyálarétet jelöli meg. Viszont a Mélypont emlékhely az évek során közismert és kedvelt kirándulóhellyé vált, ezt szeretné most a vázolt beruházással megőrizni és fejleszteni a tiszaszigeti önkormányzat.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában