2025.05.21. 12:29
Ravasz csalási módszer terjed, könnyedén ellophatják a pénzed parkolás közben
Több magyar városban is hamis QR-kódokkal verik át az autósokat. A parkolóautomata felületére ragasztott kódok csaló weboldalakra irányítanak. Siófok után Győrben, Vácott és Budapesten is előfordultak ilyen esetek. Szeged lehet a következő?
Szegeden is könnyen lenyúlhatják a csalók az autósok pénzért, ezért érdemes óvatosnak lenni a parkolóautomatán lévő QR-kódokkal.

Parkolóautomata és QR-kód: egyre több a csalás
A Sonline.hu cikke szerint Siófokon kilenc parkolóautomatán hamis QR-kódokat helyeztek el ismeretlen elkövetők. Ezek a kódok nem a hivatalos fizetési rendszerhez, hanem csaló weboldalakhoz vezettek, amelyek bankkártyaadatokat próbáltak megszerezni. A siófoki önkormányzat az eset kapcsán feljelentést tett, és a Városőrség munkatársai eltávolították a hamis matricákat. A helyes QR-kódok a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. oldalára irányítanak.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A hatóságok és szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a felhasználók legyenek körültekintőek: ne adják meg bankkártyaadataikat, ha a QR-kód beolvasása után közvetlenül erre kérik őket. Ellenőrizzék az automata kijelzőjén feltüntetett fizetési lehetőségeket, és ha bizonytalanok, hívják fel az automata üzemeltetőjét a kihelyezett telefonszámon. Ha gyanús weboldalra kerülnek, ne adják meg adataikat, és jelezzék a csalást a szolgáltatónak. Szegeden egyelőre még nem találkoztunk ilyen csalással, de az elmúlt időszakban több magyarországi városban is előfordultak a siófokihoz hasonló parkolási csalások, amelyek során hamis QR-kódokat helyeztek el parkolóautomatákon. Ezek a kódok megtévesztő, adathalász weboldalakra irányították az autósokat, ahol bankkártyaadataik megadására kérték őket.
Példák a hasonló esetekre
- Budapest (Józsefváros): 2025 márciusában ismeretlen elkövetők piros színű hamis QR-kódokat ragasztottak az eredeti fekete kódok helyére a VIII. kerületben.
- Vác: A városban a parkolóautomaták zónamatrica QR-kódjait hamisították meg. A csalók által elhelyezett kódok beolvasása után a felhasználók egy hivatalosnak tűnő, de valójában hamis weboldalra kerültek, ahol a fizetés nem a parkolási díjat rendezte, hanem a csalókhoz irányította az összeget.
- Győr: 2025 márciusában a Győr-Szol Zrt. munkatársai hamis QR-kódokat találtak a parkolóautomatákon. A csalók által elhelyezett kódok egy adathalász oldalra vezettek.
Védekezési javaslatok
- Ellenőrizze a QR-kód színét és megjelenését: Az eredeti QR-kódok általában fekete színűek. Ha a kód színe eltérő (pl. piros), vagy a matrica gyanúsnak tűnik, ne olvassa be.
- Figyelje a weboldal URL-jét: A hivatalos parkolási szolgáltatók weboldalai biztonságos (https) kapcsolatot használnak, és a címük megegyezik a szolgáltató hivatalos webcímével. Ha az URL gyanús vagy ismeretlen, ne adja meg személyes adatait.
- Használja a hivatalos mobilalkalmazásokat: A parkolási díjak fizetésére használja a hivatalos mobilalkalmazásokat, például a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. alkalmazását, amelyet közvetlenül az alkalmazásboltokból tölthet le.
- Jelentse a gyanús eseteket: Ha hamis QR-kódot vagy gyanús matricát észlel, azonnal jelezze a helyi parkolási társaságnak vagy az önkormányzatnak.
Mi az a QR-kód?
A QR-kód (Quick Response-kód) kétdimenziós vonalkód (tulajdonképpen pontkód), amelyet a japán Denso Wave cég fejlesztett ki 1994-ben. Nevét az angol Quick Response (’gyors válasz’) rövidítéséből kapta, egyszerre utalva a gyors visszafejtési sebességre és a felhasználó által igényelt gyors reakcióra. A QR-kóddal egy probléma van: nem köthető személyhez, így könnyen lemásolható, sokszorosítható, vagy jogosulatlanul felhasználható.